2,5-letnią dziewczynkę znaleziono w częstochowskim oknie życia. Dziewczynka jest zdrowa, obecnie znajduje się pod opieką sióstr służebniczek Najświętszej Maryi Panny. To o tyle wyjątkowa sytuacja, że do okna życia trafiają głównie noworodki.

O znalezieniu dziewczynki poinformował na swoim facebookowym profilu dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ks. Marek Bator. W oknie życia zostawiono dziewczynkę 2,5-letnią. Jest zdrowa, a obecnie znajduje się pod dobrą opieką sióstr - napisał ks. Bator.

Ewangelia życia w codzienności... Należy solidarnie i duchowo wspierać rodziców... Potrzebne jest okno życia Caritas w Częstochowie - dodał dyrektor częstochowskiej Caritas.

Jak powiedziała rzeczniczka częstochowskiej policji podkomisarz Sabina Chyra-Giereś, zgłoszenie o odnalezieniu dziecka spłynęło wczoraj wieczorem. Dziewczynka trafiła do szpitala na badania. Z pierwszych informacji wynikało, że jest zdrowa - wskazała policjantka.

Policja podejmuje w takich sytuacjach standardowe czynności: przede wszystkim sprawdza czy nie doszło do popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka i ustala jego tożsamość. Materiały trafiają do prokuratury i sądu rodzinnego, który podejmuje decyzje dotyczące jego przyszłości.

Zgodnie z informacjami częstochowskiej Caritas, tamtejsze okno życia ostało otwarte w 2008 roku, przy ul. św. Kazimierza 1. Opiekują się nim siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, które prowadzą tam Dom Życia i Nadziei im. bł. Edmunda Bojanowskiego.

To już szóste dziecko znalezione w oknie życia w Częstochowie.

Co to jest okno życia?

Pierwsze okno życia zaczęło działać w Niemczech w 1999 roku. Pierwsze w Polsce zostało otwarte w 2006 roku w Krakowie.

Okno życia to miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko. Otwiera się ono od zewnątrz. Ma zamontowane ogrzewanie i wentylację. Po otwarciu okna przez osobę pozostawiającą dziecko włącza się alarm, który powiadamia opiekujące się nim osoby.

Następnie uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne - powiadomione zostaje pogotowie ratunkowe oraz sąd rodzinny.