Nie dali się złamać SB i nie donosili na swoich kolegów. W artykule na łamach poniedziałkowego „Tygodnika Powszechnego” ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, autor książki „Księża wobec SB”, opisuje historie niezłomnych duchownych.

Jednym z takich duchownych, który zrezygnował z kariery i oparł się naciskom komunistycznej bezpieki jeszcze w czasach stalinowskich, był kardynał Franciszek Macharski. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski podkreśla, że przyszły metropolita krakowski Franciszek Macharski nie zdecydował się na współpracę za paszport i na studia na Zachód wyjechał dopiero w czasach październikowej odwilży z 1956 roku.

Kolejnym bohaterem tego artykułu jest Maciej Dyduch, obecny rektor Papieskiej Akademii Teologicznej. Posłuchaj raportu - sprzed 20 lat - kapitana krakowskiej SB Kazimierza Aleksanderka, który kierował pionem walki z Kościolem.

Do grona niezłomnych zalicza się także obecny dyrektor archiwum krakowskiej kurii ks. Andrzej Sapeta. Zdecydowana reakcja duchownego spowodowała, że po wielu próbach w 1986 r. bezpieka dała mu spokój.