Miniony świąteczny tydzień był jednym z najtragiczniejszych okresów na polskich drogach. Według Komendy Głównej Policji w niemal 700 wypadkach zginęło aż 106 osób, a ponad 900 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali prawie 1800 nietrzeźwych kierowców.

Policyjne statystyki są zatrważające. W okresie od 22 do 26 grudnia doszło aż do 584 wypadków, w których zginęły 83 osoby, a 730 zostało rannych. W analogicznym okresie roku ubiegłego doszło do 470 wypadków, w których zginęły 54 osoby, a 667 zostało rannych. Z roku na rok zwiększa się również liczba kierowców zatrzymanych za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

Przed nami kolejne świąteczne dni – Sylwester i Nowy Rok. Policja zapowiada skrupulatne kontrole drogowe i przestrzega przed siadaniem za kierownicę „na podwójnym gazie”.

Policja przestrzega i informuje: - Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, która byłaby akceptowana z punktu widzenia zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Czasami wypicie lampki szampana, białego lub czerwonego wina, jednego małego jasnego piwa, drinka lub kieliszka wódki może spowodować nieszczęście na drodze i wejście w konflikt z prawem. Picie alkoholu uniemożliwia bezpieczną jazdę samochodem. - Alkohol niszczy zdrowie, rujnuje życie osobiste i zawodowe, a w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci. - Nie wybieraj się samochodem na imprezę, na której będzie podawany alkohol. - Nie pij przed jazdą samochodem alkoholu. - Umów się wcześniej, z którymś ze zmotoryzowanych niepijących gości, że odwiezie cię do domu i kontroluj jego zachowania na imprezie. - Jeśli jesteś gospodarzem przyjęcia, na którym serwowany jest alkohol, zadbaj o bezpieczny powrót zmotoryzowanych gości. Zapewnij im nocleg, zamów taksówkę, itp. - Nie wyśmiewaj się z niepijących i nie nakłaniaj ich do picia. - Nie chwal się w towarzystwie, że masz mocną głowę do picia, nie podziwiaj za to innych. - Nie zmuszaj kierowców do obowiązkowego picia toastów. - Jeśli jesteś pasażerem, nigdy nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który pił alkohol.