Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich pasjonatów górskich wędrówek - szlak prowadzący na Rysy został ponownie otwarty! Na zniszczonej przez lawinę kamieni trasie wykonano już niezbędne prace. Turyści korzystający ze szlaku powinni jednak zachować większą ostrożność - może bowiem dojść do następnych osunięć kamieni.

Ekipom naprawczym nie udało się odtworzyć całej zniszczonej nawierzchni. Ratownicy TOPR apelują, by Ci, którzy wybierają się w tamte rejony, zachowali szczególną ostrożność. Zalecają także turystom, by nosili kaski.

Od czasu przejścia lawiny władze Tatrzańskiego Parku Narodowego rozważają zmianę przebiegu prowadzącego na Rysy szlaku. Taki krok pozwoliłby uniknąć podobnych uszkodzeń w przyszłości. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w ciągu kilku miesięcy.

Lawina zniszczyła szlak

Perć prowadząca znad Czarnego Stawu na Bulę Pod Rysami została uszkodzona na początku lipca. Zniszczone zostało wtedy blisko 200 metrów szlaku. Władze parku narodowego obawiały się, że trasa będzie zamknięta nawet do przyszłego roku. Na szczęście zniszczenia nie okazały się tak duże, jak początkowo sądzono.

Najwyższy szczyt polskich Tatr cieszy się wielkim zainteresowaniem turystów. Co roku Rysy próbują zdobyć setki śmiałków. Wejście od polskiej strony zabezpieczone jest łańcuchami o łącznej długości blisko 360 metrów. Schronisko w Morskim Oku od szczytu Rysów dzieli ponad kilometr różnicy wysokości.