Jeden z najbardziej znanych świadków koronnych w Polsce - Krzysztof P. ps. Loczek został zatrzymany pod zarzutem udziału w potrójnym zabójstwie - dowiedzieli się reporterzy RMF FM. Zeznania tego skruszonego gangstera pozwoliły na rozbicie gangu Janusza T. ps. Krakowiak i wsadzenia do więzienia wielu przestępców działających na południu Polski.

Zdaniem śledczych Loczek ma odpowiadać za potrójne zabójstwo. Chodzi o zbrodnię, do której doszło w 2000 roku w podkrakowskich Jurczycach.

W jednym z domów dokonano egzekucji na 44-letniej kobiecie, jej 37-letnim partnerze oraz 30-letnim mężczyźnie, który przyjechał do nich, prawdopodobnie w interesach. Napastnicy najpewniej użyli broni z tłumikiem. Ciała znaleziono w łazience.

Przez wiele lat nie udało się wyjaśnić tej tajemniczej zbrodni. Mimo umorzenia śledztwa w 2002 roku z powodu niewykrycia sprawców, nad tajemniczym morderstwem wciąż pracowali policjanci z komendy wojewódzkiej w Krakowie oraz krakowska prokuratura okręgowa. Po latach "Archiwum X" udało się zdobyć dowody świadczące o tym, że w zabójstwie mógł uczestniczyć świadek koronny Krzysztof P. Pół roku temu sprawę przejęła prokuratura regionalna i na podstawie zebranego materiały zdecydowała o zatrzymaniu Krzysztofa P. oraz jego wspólnika Wojciecha R.

Mężczyznę zatrzymano w Poznaniu. Nie przyznał się do zarzutów, składał wyjaśnienia. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu go na trzy miesiące. 

Decyzja sądu wskazuje na to, że przychylił się do ustaleń śledczych poczynionych przez lata badania tej sprawy, że popełnienie przez Krzysztofa P. zarzucanego mu przestępstwa jest wysoce uprawdopodobnione. 

Jeśli zarzuty się potwierdzą - jak usłyszał Krzysztof Zasada - trzeba się będzie zastanowić nad wiarygodnością Loczka, jako świadka koronnego. Został nim w 2002 roku. Dzięki jego zeznaniom skazano wielu gangsterów, niektóre sprawy są jeszcze w toku. Natomiast świadkiem koronnym nie może być osoba, która popełniła zabójstwo.

Jak dowiedział się reporter RMF FM, śledczy powiązali Loczka ze zbrodnią na podstawie zeznań świadków. Na nowo przeanalizowano zeznania ze śledztwa umorzonego w 2002 r., ale pojawiły się też nowe. Dodatkowo śledczy informują o nowej opinii biegłych zamówionej w toku postępowania. 


Opracowanie: