Poniedziałek to pierwszy dzień szczytu klimatycznego w Katowicach. Wśród gości tej imprezy znaleźli się m.in. Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce i amerykański aktor, były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger. Poniedziałek to także pierwszy dzień bez geoblokowania. Co jeszcze ważnego i ciekawego się wydarzyło? Przeczytajcie nasze podsumowanie.

Poniedziałek to pierwszy dzień szczytu klimatycznego w Katowicach. Wśród gości tej imprezy znaleźli się m.in. Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce i amerykański aktor, były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger. Poniedziałek to także pierwszy dzień bez geoblokowania. Co jeszcze ważnego i ciekawego się wydarzyło? Przeczytajcie nasze podsumowanie.
/

Ruszył szczyt klimatyczny w Katowicach

O godz. 10 w Katowicach oficjalne otwarto szczyt klimatyczny ONZ. Będzie w nim uczestniczyć około 30 tysięcy osób z ponad 100 krajów świata.

Obrady szczytu klimatycznego odbywają się na specjalnie do tego celu przygotowanym terenie w pobliżu katowickiego Spodka. W związku ze szczytem wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Arnold Schwarzenegger na COP24: Nie wygramy meczu, jeśli najlepszych graczy zostawimy w domu

O znaczeniu lokalnych liderów - włodarzy miast i regionów - w walce z groźnymi zmianami klimatycznymi mówił podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach amerykański aktor, były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger.

"Myślę, że już czas, by lokalni liderzy stali się globalnymi liderami. (...) Nie wygra się meczu, jeśli najlepszych graczy zostawi się w domu - a więc proszę, błagam: niech lokalni liderzy staną się częścią tej olbrzymiej konferencji" - apelował.

"Co roku 7 mln ludzi umiera ze względu na zanieczyszczenie środowiska, musimy położyć temu kres" - alarmował gwiazdor.

Schwarzenegger zabrał głos w inauguracyjnej części katowickiego szczytu, bo części czasu swego wystąpienia udzielił mu prezydent Austrii. Sam Alexander Van der Bellen podkreślał, że obecne pokolenie jest pierwszym, które doświadcza tak szybkiego wzrostu temperatury na świecie i że równocześnie jest ono prawdopodobnie ostatnim pokoleniem, które ma w swoich dłoniach klucz do pokonania globalnego ocieplenia.

"Więc zabierzmy się do roboty dla przyszłości naszej i naszych dzieci, z szacunku dla cudu, jakim jest życie, i z szacunku dla planety" - wezwał austriacki prezydent.

PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ! >>>>

Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce o „Fort Trump”, wizach oraz słynnym już liście do polskich władz na temat wolności mediów

"Amerykański i polski żołnierz będą działać ramię w ramię" - mówiła Georgette Mosbacher w Popołudniowej rozmowie w RMF FM, pytana o Fort Trump w Polsce. Z ambasador USA rozmawialiśmy także o tym, kiedy Polscy będą mogli w końcu wyjechać do Stanów Zjednoczonych bez wizy. "Rozumiem frustrację, dlatego - szczerze mówiąc - nadstawiam karku, by upewnić się, że możemy to załatwić. Jestem w tej sprawie optymistką" - stwierdziła.

 


Przekręt na systemie Śnieżnik. Żona i kochanka jako "słupy"

Sąd Najwyższy nie zgodził się na aresztowanie i wypuścił na wolność podpułkownika Sławomira S. podejrzanego o wyłudzenie z Wojskowego Instytuty Technicznego Uzbrojenia, gdzie był kierownikiem, co najmniej 13 milionów złotych. Na początku listopada CBA zatrzymało oficera, jego żonę, kochankę, a także biznesmenów, którzy mieli sztucznie zawyżać ceny elektronicznych modułów do systemu Śnieżnik kupowanych w ramach przetargu przez Instytut.

Konstytucjonalista krytycznie o ustawie podpisanej przez prezydenta

"To kolejny dowód na prymat polityki nad prawem" - tak konstytucjonalista profesor Ryszard Piotrowski w RMF FM mówi o podpisanej w piątek przez prezydenta ustawie, która ma zwiększać nadzór nad rynkiem finansowym. Przyjęte w niej przepisy dotyczące przejęcia banku zostały zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość zbyt późno - dopiero na etapie drugiego czytania. Senaccy legislatorzy ostrzegali, że zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego może dojść do naruszenia art. 118 ust.1 oraz art. 119 ust. 1 Konstytucji RP. Mimo wątpliwości Senat ustawę przyjął, a prezydent się pod nią podpisał.

Z pewnych powodów uznano, że jest niezwykle ważne politycznie, żeby w ustawie znalazły się te przepisy dotyczące przejęcia banku, że trzeba się z tym spieszyć, że trzeba to koniecznie zrobić, to być może motywowało prezydenta- mówi w rozmowie z reporterem RMF FM Patrykiem Michalskim profesor Ryszard Piotrowski.

Problem z e-zwolnieniami. Platforma ZUS-u przeciążona. ZUS: od 1 grudnia ponad 100 tys. e-zwolnień

Problemy z wystawianiem e-zwolnień lekarskich miało ok. 3 proc. lekarzy w całej Polsce. Jak dowiedzieli się dziennikarze RMF FM, z powodu przeciążenia platformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przez kilkadziesiąt minut wystawianie elektronicznego L4 było praktycznie niemożliwe. "Problemy z systemem do wystawiania e-zwolnień są rozwiązane i nie powinny się powtórzyć" - zapewniała w rozmowie z RMF FM prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.


Czarzasty o sztandarze SLD

Koalicja z Koalicją Obywatelską w wyborach do PE? Rozważam wiele wariantów - stwierdził Poranny gość RMF FM, szef SLD Włodzimierz Czarzasty. Jak podkreślił w rozmowie z Robertem Mazurkiem, dogadanie wszystkich sił lewicowych - to pierwszy wariant. Na pewno SLD nie będzie winny temu, jeżeli lewicowa lista nie powstanie - dodał.

Gdzie jest sztandar SLD? W muzeum - tak gość RMF FM odpowiedział na pytanie Roberta Mazurka. Chyba nie SLD, ale PZPR - sprecyzował Mazurek. Sztandar SLD znajduje się u mnie w pokoju na Złotej (siedziba SLD w Warszawie - przyp.red) - tłumaczył Czarzasty.

Robert Mazurek w internetowej części rozmowy pytał też o zbliżające się wybory prezydenckie i o kandydata lewicy. Szef SLD Włodzimierz Czarzasty przypomniał słowa Leszka Millera, że partia która nie wystawia swojego kandydata na prezydenta rozpada się i zadeklarował, że nie przewiduje takiej sytuacji w przyszłości.

TU ZNAJDZIESZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z WŁODZIMIERZEM CZARZASTYM

Sojuz przycumował do ISS

Statek kosmiczny Sojuz MS-11 z trojgiem kosmonautów na pokładzie przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Poinformowała o tym rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

Start nastąpił zgodnie z planem o godz. 12.31 czasu polskiego. Sojuz MS-11 przycumował do ISS o godz. 18.23 czasu polskiego.


Udany start rakiety Falcon 9. Na pokładzie: satelita skonstruowany przez polskich studentów!

Z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych wystartowała rakieta Falcon 9 firmy SpaceX, na której pokładzie na orbitę wyniesiony został skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej satelita PW-Sat2.

To czwarty polski satelita w kosmosie, drugi zbudowany na tej stołecznej uczelni.

PRZECZYTAJ o MISJI POLSKIEGO SATELITY i ZOBACZ TRANSMISJĘ ze STARTU FALCON 9! >>>>

Okradane groby artystów i powstańców warszawskich na Powązkach

Plaga kradzieży na warszawskich Powązkach. Złodzieje złomu masowo okradają groby na tym najbardziej znanym stołecznym cmentarzu: wyrywają i skuwają metalowe elementy. Zdewastowana jest Aleja Zasłużonych.

Więcej o tym przeczytacie >>>TUTAJ<<<.

Koniec geoblokowania. Sklepy internetowe nie mogą nas już dyskryminować

Nastąpił koniec dyskryminowania Polaków w handlu internetowym. Od rana na terenie całej Unii Europejskiej obowiązują nowe unijne przepisy, zakazujące tak zwanego geoblokowania.

Wzruszające zdjęcie. Pies George'a Busha czuwa przy jego trumnie

To zdjęcie rozczuli niemal każdego. Jim McGarth, były rzecznik George'a Busha, opublikował na Twitterze fotografię psa zmarłego w piątek byłego amerykańskiego prezydenta. Sally H. W. Bush - bo tak wabi się beżowy labrador - leży obok trumny swojego pana. "Misja wykonana" - napisał rzecznik byłego prezydenta.

Sławomir Neumann z zarzutem przekroczenia uprawnień. "Nie przyznałem się do winy"

Sławomir Neumann, szef klubu PO usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień w sprawie nieprawidłowości przy kontraktowaniu usług medycznych z zakresu okulistyki w mazowieckim NFZ w 2013 roku. Poseł nie przyznał się do winy.

Wymiana ostrych listów ws. praworządności

Istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia praworządności przez Polskę - stwierdza raport Komisji ds. Wolności Obywatelskich PE, do którego przed jego publikacją dotarła dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Raport powstał po wrześniowej wizycie delegacji eurodeputowanych w Polsce. Do raportu dołączono także ostrą korespondencję między polskim ambasadorem przy UE Andrzejem Sadosiem a szefem Komisji LIBE Claudem Moraesem.

Prezydent Nigerii zaprzecza, że zmarł i został sklonowany

Niecodzienna sytuacja przed szczytem klimatycznym w Polsce. Podczas spotkania ze swoimi rodakami w Krakowie, prezydent Nigerii Muhammadu Buhari musiał potwierdzić, że jest sobą i zaprzeczyć plotkom, że zmarł, a w jego roli publicznie występuje sobowtór.

Problemy klientów PKO BP

W poniedziałkowe popołudnie występowały problemy z logowaniem do serwisu iPKO - zaalarmowali nas o tym słuchacze na Gorącą Linię RMF FM. PKO Bank Polski wydał komunikat w tej sprawie. Podkreślono w nim, że występują "losowe utrudnienia". Kilka godzin później sytuacja wróciła do normy.  "Serwisy transakcyjne iPKO oraz Inteligo oraz aplikacja mobilna IKO funkcjonują już prawidłowo. Karty działały bez utrudnień. Za wszystkie utrudnienia przepraszamy" - napisano.

Szczątki mamuta znalezione na budowie metra w Warszawie

"Zaskakujące znalezisko na budowie II linii metra w Warszawie. Przy stacji metra C08 Płocka na Woli odnaleziono kości prehistorycznego ssaka. Ich wiek datuje się wstępnie nawet na 100-120 tysięcy lat" - taką wiadomość przekazało w poniedziałek biuro prasowe warszawskiego metra.

Wstępne informacje wskazują, że kości mogą należeć do mamuta lub prehistorycznego słonia leśnego, które żyły na terenach Polski w czasach plejstocenu, zwanego często epoką lodowcową. Mierzyły nawet 4,5 metra wysokości i ważyły do 7 ton.

ZOBACZ TO NIEZWYKŁE ZNALEZISKO NA FILMIE! >>>>

Polak w gronie najprzystojniejszych mężczyzn świata

Patryk Tomaszewski z Lublina trafił do półfinału najstarszego męskiego konkursu piękności Manhunt International i znalazł się w Top 15 najprzystojniejszych mężczyzn świata. Gala finałowa odbyła się w czasie weekendu w sali balowej hotelu w Gold Coast w Australii.

Patryk Tomaszewski urodził się 25 maja 1992 r. w Kraśniku. Ma 186 centymetrów wzrostu. Od kilku lat pracuje w marketingu, jest również twarzą polskiej marki garniturów Club Conesera.