Środowisko prawnicze jest oburzone decyzją Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego, który z dnia na dzień przeniósł prokuratora Mariusza Krasonia z Krakowa do Wrocławia. W jego obronie stanęło m. in. stowarzyszenie prokuratorów "Lex Super Omnia". W Iranie tamtejsza agencja energii atomowej oświadczyła, że kraj rozpoczął wzbogacanie uranu do poziomu 4,5 procent, łamiąc tym samym porozumienie atomowe zawarte z innymi mocarstwami nuklearnymi. Co jeszcze wydarzyło się w poniedziałek? Przygotowaliśmy dla was podsumowanie najważniejszych wydarzeń w Polsce i na świecie.

Bulwersujące oddelegowanie prokuratora. "Kolejna nieludzka, bezduszna decyzja naszych przełożonych"

To kropla, która przelała czarę goryczy. To kolejna nieludzka, bezduszna decyzja naszych przełożonych - tak dziś szef stowarzyszenia prokuratorów "Lex Super Omnia" Krzysztof Parchimowicz mówi o bulwersującym przeniesieniu z dnia na dzień prokuratora Mariusza Krasonia z Krakowa do Wrocławia.

W sprawie Mariusza Krasonia występujemy twardo i mocno. Wyrazem tego jest nasz list otwarty i to nie jest koniec działań- zaznacza szef stowarzyszenia prokuratorów "Lex Super Omnia" Krzysztof Parchimowicz. Będziemy prowadzili akcje solidarnościowe z Mariuszem Krasoniem. Będziemy podejmować akcje prawne wobec Prokuratora Generalnego, wobec Prokuratora Krajowego w związku z decyzjami, które upokarzają, pozbawiają niezależności naszych kolegów. Słowo "niezależność" nie może w prokuraturze być brzydkim słowem - dodaje.

"Potępiamy Pana decyzję o delegowaniu Pana Prokuratora Mariusza Krasonia do Prokuratury Rejonowej Wrocław Krzyki. Uważamy ją za szkodliwą dla funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości" - tak zaczyna się list dwójki adwokatów Kamili Czajkowskiej-Burdy i Maciej Burdy do Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego. Mecenasi reprezentowali bombera Brunona K. w procesie, w którym oskarżycielem był właśnie Mariusz Krasoń.

Afera Huawei: Polak podejrzany o szpiegostwo na rzecz Chin opuszcza areszt

Podejrzany o szpiegostwo na rzecz Chin Piotr D. wychodzi na wolność. Sąd Okręgowy w Warszawie zgodził się wypuścić go z aresztu za 120 tysięcy złotych poręczenia, które zostało wpłacone - ustalili dziennikarze RMF FM.

Sąd odrzucił apelację PFN, prezes Fundacji złożył rezygnację

Polska Fundacja Narodowa ostatecznie przegrała sądowy spór o to, czy finansowanie jesienią 2017 kampanii "Sprawiedliwe Sądy" wykraczało poza statutowe cele działania Fundacji. Apelacja PFN w tej sprawie została oddalona. Następnego dnia rezygnację złożył prezes PFN Filip Rdesiński.

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do 4,5 proc.

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do poziomu 4,5 proc., co odpowiada obecnym potrzebom kraju - takie oświadczenie wydał rzecznik irańskiej agencji energii atomowej Behruz Kamalwandi. Limit wyznaczony przez międzynarodowe porozumienie atomowe to 3,67 proc.

Próba gigantycznego wyłudzenia VAT-u. CBA zatrzymało 8 osób, w tym pracowników banku

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało osiem osób m.in. z prywatnego banku w związku z udzieleniem kredytu i próbą wyłudzenia nienależnego VAT. Kwota wyłudzeń VAT miała sięgnąć 23 mln zł, a szkoda banku - 50 mln zł.

Indie: Autobus runął z wiaduktu. Co najmniej 29 ofiar

Co najmniej 29 osób zginęło, a 18 zostało rannych w poniedziałek rano w wypadku autobusu na północy Indii - poinformowała indyjska policja. Pojazd runął do rzeki Jamuna z wiaduktu na drodze ekspresowej w dystrykcie Agra - podał portal gazety "Times of India".