Prawo i Sprawiedliwość oraz Lewica najbardziej zyskały na ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy. Postawa Koalicji Obywatelskiej nie została doceniona przez wyborców. Tak wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Aż 47,5 procent badanych wskazało na PiS jako ugrupowanie, które zyskało na sejmowym głosowaniu. Na pytanie, kto stracił, 38 procent wskazało Koalicję Obywatelską.

We wtorek w zeszłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii Covid-19.

Za ratyfikacją opowiedziała się większość klubu PiS (oprócz Solidarnej Polski), a także Lewica, PSL i Polska 2050. Teraz ustawą ratyfikacyjną musi się zająć Senat.

Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł. W ramach samego Funduszu Polsce przypada ok. 58 mld euro (250 mld zł). 

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy.

Kto stracił, a kto zyskał na ratyfikacji - sondaż dla RMF FM i "DGP"

Na pytanie: kto pana/pani zdaniem zyskał na przyjęciu przez Sejm ustawy ratyfikującej Europejski Fundusz Odbudowy aż 47,5 proc. odpowiedziało - Prawo i Sprawiedliwość. Co ważne, dla 35,2 proc. badanych to pytanie było zbyt trudne, ponieważ odpowiedzieli "nie wiem/trudno powiedzieć". O tym, że nikt na tym nie zyskał, przekonanych jest 1,3 proc. ankietowanych. 

Niemal 1/4 wszystkich pytanych wskazała Lewicę. Co ciekawe, tylko 17 proc. zadeklarowanych wyborców Lewicy skazało na sukces tej formacji. Sukces PiS-u wskazuje 48 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, ale więcej, bo aż 55 proc. Koalicji Obywatelskiej i aż 71 proc. wyborców Lewicy, a więc elektorat opozycji uznaje sukces PiS-u w tej sprawie. 

W naszym sondażu zadaliśmy ankietowanym także pytanie, kto ich zdaniem stracił na przyjęciu przez Sejm ustawy ratyfikującej Europejski Fundusz Odbudowy? Koalicja Obywatelska - to było najczęściej wskazywana odpowiedź, zaznaczył ją 38 proc. badanych. Tyle samo wybrało odpowiedź "nie wiem". Na drugim miejscu była Solidarna Polska. Za ugrupowanie Zbigniewa Ziobry wskazało 15,2 proc. pytanych. 

Z kolei na fakt, że Koalicja Obywatelska straci na ratyfikacji wskazuje 37 proc. wyborców tej formacji, a tylko 7 proc. z nich wierzy, że sejmowa operacja zakończy się sukcesem tego ugrupowania. Nie może być zadowolony Zbigniew Ziobro. Na zysk Solidarnej Polski z faktu, że partia zagłosowała przeciw, wskazuje tylko 2 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy. 12 proc. uważa, że koalicjant PiS-u straci na ratyfikacji unijnego planu odbudowy.

Sondaż przeprowadzono 07 maja na grupie 1000 osób metodą CATI. 

/Grafika RMF FM
/Grafika RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.