Ponad połowa Polaków uważa, że w ostatnich trzech latach sądownictwo w Polsce zmieniło się na gorsze – tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Pięć procent ankietowanych jest przeciwnego zdania.

Pracownia badała, jakie jest zdanie Polaków na temat zmian w sądownictwie na przestrzeni trzech ostatnich lat. Tylko 0,5 procent ankietowanych uważa, że zdecydowanie zmieniło się ono na lepsze. 4,5 procent badanych jest zdania, że "raczej" jest ono lepsze.

Wśród ankietowanych zdecydowana większość negatywnie wyraża się o zmianach w polskim sądownictwie. 18,4 procent stwierdziło, że "raczej" zmieniło się ono na gorsze, a aż 33,9 procent badanych uważa, że sytuacja zdecydowanie pogorszyła się w polskich sądach. 42,6 procent badanych odpowiedziało, że sytuacja nie uległa zmianie.

Co ciekawe, negatywne zdanie o ostatnich latach w polskim sądownictwie przeważa także wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Łącznie 11 procent z nich pozytywnie ocenia zmiany, a 28 procent negatywnie. Wśród elektoratu innych partii tylko 3 procent wyborców Koalicji Obywatelskiej wskazało w swojej odpowiedzi, że zmiany są raczej pozytywne.