Kto jutro zasiądzie do rozmów z rządem na temat podwyżek i reformy służby zdrowia? Lekarze zapowiedzieli, że nie chcą by w rozmowach uczestniczyły pielęgniarki. Te rozgoryczone - dystansują się od lekarzy. Ministerstwo Zdrowia zaprasza obie strony protestujących.

Reporter RMF FM Krzysztof Zasada rozmawiał w Sejmie z posłankami - Jolantą Szczypińską, która przez 20 lat byłą pielęgniarką oraz Ewą Więckowską, z zawodu lekarzem. Obie panie podzielają zdanie swoich grup zawodowych: To skandal, aby lekarze jako jedyni uzurpowali sobie prawo do występowania o podwyżki - oburza się Jolanta Szczepińska. Bez pielęgniarki żaden lekarz nie może funkcjonować i nie ma odpowiedniej opieki nad pacjentem - twierdzi posłanka.

Natomiast Ewa Więckowska uważa, że to lekarze są podstawą służby zdrowia i nie widzi nic złego w tym, że nie chcą towarzystwa pielęgniarek na rozmowach z rządem. Trudno oczekiwać od lekarzy, aby się zgadzali, żeby do omawiania umowy byli zapraszani wszyscy pracownicy służby zdrowia - tłumaczy.

Więckowska podejrzewa, że zaproszenie na jutrzejsze rozmowy także innych niż lekarskie związków, to taktyka negocjacyjna rządu. Według niej, chodzi o rozmycie problemu, a skłócenie służby zdrowia jest na rękę rządowi, który nie chce dać pieniędzy na podwyżki.