Grupa opiniotwórczych Rosjan, którym przewodzi mistrz szachowy Gary Kasparow wezwała swoich rodaków do bojkotu zbliżających się wyborów prezydenckich, nazywając je "farsą".

W wyborach, które odbędą się 14 marca, już niemal przesądzone jest zwycięstwo Władimira Putina. Jego poparcie deklaruje 80 procent Rosjan.

Kontestatorzy nie tylko zachęcają wyborców, by powstrzymali się od głosowania - apelują również do przeciwników wyborczych Putina, by ci nie firmowali swoim nazwiskiem wyborów i zrezygnowali z walki. Osoby, które mają honor i szanują swoje nazwisko nie powinny brać w tej szopce udziału. Niech władza sama firmuje tę farsę - stwierdził Kasparow.

Grupa zapowiada również, że jej celem jest niedopuszczenie, by Putin, który niemal na pewno będzie nadal zasiadał na Kremlu nie przedłużył swojej kolejnej kadencji. A po ostatnich wyborach Duma zdominowana jest przez zwolenników prezydenta i nie wyklucza się, że będzie on tak chciał zmienić konstytucję, by po raz trzeci zostać przywódcą państwa.

09:15