Dziś o godz. 15 na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej ma pojawić się opracowanie historyków IPN nt. związków o. Konrada Hejmy ze służbami specjalnymi PRL. Wcześniej zbierze się kolegium Instytutu.

70-stronicowy raport był gotowy już w poniedziałek, trafił na biurko Leona Kieresa i czekał na decyzję. Dokument zawiera opis 13-letniej współpracy dominikanina ze Służbą Bezpieczeństwa.

Stworzono go na na podstawie ok. 700 stron akt Departamentu IV MSW (zajmującego się Kościołem) i akt wywiadu. Posłuchaj relacji reportera RMF Konrada Piaseckiego:

Historycy apelują do szefa IPN, by ujawnił zarówno ich tekst, jak i archiwa SB. Problem w tym, że prawo chroni tajemnicą państwową działalność agentów SB po 1983 roku, co obejmuje część działalności dominikanina. Hejmo miał współpracować z służbami od połowy lat 70. do 1988 roku.

Nieoficjalnie mówi się jednak, że w Internecie znajdzie się najprawdopodobniej całość opracowania. Przed jej publikacją w sieci w tej sprawie ma się wypowiedzieć kolegium IPN.

Nie wiadomo, gdzie dziś jest ojciec Hejmo. Żadnych informacji na jego temat nie udzielają współpracujące z nim zakonnice. Trudno nawet ustalić, czy jest w Rzymie, czy też wyjechał z Wiecznego Miasta.