Watykan przygotowuje oficjalne oświadczenie ws. ojca Konrada Hejmo. Poznamy je jutro przed południem. IPN ujawnił, że dominikanin, watykański opiekun polskich pielgrzymów, był agentem SB i donosił na Karola Wojtyłę.

Wiadomo, że zachowała się 700-stronicowa teczka ojca Konrada Hejmo. Dominikanin już w latach 70. utrzymywał kontakty ze służbą bezpieczeństwa, chociaż wówczas nie była to jeszcze formalna współpraca - mówi jeden z członków Kolegium IPN historyk Andrzej Paczkowski. Dokumenty mówią nie tylko o latach 80. W zasadzie jest tak, że przez kilka lat była to współpraca typu „kontakt operacyjny”. To jest jego teczka pracy, po prostu”.

Dokumenty o księdzu konfidencie mają być opublikowane już w połowie maja. Na razie więc oficjalnych informacji; żadnych szczegółów współpracy ojca Hejmo z SB nie ujawniono. Nie wiemy więc, czy otrzymywał on od służb pieniądze, czy zaszkodził papieżowi. Podczas konferencji prasowej Leon Kieres jedynie łamiącym się głosem odczytał suchy komunikat:

W wyniku badań dotyczących inwigilacji polskiego Kościoła katolickiego ustalono, że w zasobie IPN znajdują się dokumenty wskazujące, iż ojciec Konrad Stanisław Hejmo w latach 80. był tajnym współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL o pseudonimach \"Hejnał\" i \"Dominik\". Wyniki prac badawczych na ten temat zostaną opublikowane w najbliższym czasie - oświadczył prezes IPN-u.

Zanim ujawniono nazwisko donosiciela poznał je w IPN-ie ojciec Maciej Zięba. Dzisiaj zostałem poproszony na zebranie Kolegium. Ja działałem w opozycji od maleńkości; mam status pokrzywdzonego od IPN-u, więc tym bardziej mnie te lata 70. i 80. jakoś bardzo bolą. Te teczki mają materiał dosyć porażający. Mam pełne przekonanie, że rzecz wymaga rzetelnego, pełnego i jasnego wyjaśnienia. To jest moje życzenie do władz IPN - mówił podczas konferencji prasowej.

O dalszych krokach w stosunku do ojca Hejmo jego przełożony Maciej Zięba nie chiał rozmawiać: najpierw rozmowa - mówi.

Ojciec Hejmo przyjechał do Rzymu rok po wyborze Karola Wojtyły na papieża. Od 1984 r. jest dyrektorem Ośrodka dla polskich pielgrzymów w Watykanie. Trafił tam z polecenia prymasa Stefana Wyszyńskiego, w październiku 1979 r. Wcześniej, podczas pierwszej pielgrzymki papieża do ojczyzny był jedynym łącznikiem między Episkopatem Polski a dziennikarzami. Więcej o ojcu Hejmo posłuchaj relacji korespondentki RMF Aleksandry Bajki: