Prezydent Lech Kaczyński zostanie przesłuchany w sprawie przecieku o akcji CBA w resorcie rolnictwa – mówi rzeczniczka warszawskiej prokuratury Marzanna Mucha-Podlewska. Premier Jarosław Kaczyński już złożył zeznania w tej sprawie.

W sprawie Kaczmarka kluczową rzeczą jest wyjaśnienie niejasnej roli prezydenta – to komentarz Donalda Tuska do ujawnienia przez prokuraturę dowodów obciążających Kaczmarka, Netzla i Kornatowskiego. Wynika z nich, że przed spotkaniem z Ryszardem Krauze były szef MSWiA był u Lecha Kaczyńskiego. czytaj więcej

Informacje o przesłuchaniu Jarosława Kaczyńskiego w charakterze świadka potwierdziła rzeczniczka warszawskiej prokuratury Marzanna Mucha-Podlewska. Dodała, że w „najbliższym możliwym czasie” prokuratura w tej samej przesłucha prezydenta Kaczyńskiego. Nie było możliwe przesłuchanie wcześniej, ponieważ był sezon urlopowy. Pan prezydent był na urlopie; prokuratorzy także mieli różnego rodzaju inne czynności. Potwierdzam, że w najbliższym możliwym czasie pan prezydent zostanie przesłuchany - powiedziała RMF FM rzeczniczka.

Tygodnik „Wprost” informuje, powołując się na źródła zbliżone do Pałacu Prezydenckiego, że Lech Kaczyński nie widzi przeszkód, by złożyć zeznania. Prokuratorzy chcą, aby prezydent opowiedział im o przebiegu spotkania z byłym ministrem spraw wewnętrznych Januszem Kaczmarkiem, do którego doszło w przeddzień planowanej akcji Centralnego Biura Śledczego w ministerstwie rolnictwa.

Na specjalnie zwołanej konferencji prokuratorzy starali się przedstawić swoją wersję wydarzeń o tajnej akcji CBA w resorcie rolnictwa. W sprawie pojawiły się mocne dowody, ale powstało także wiele wątpliwości i pytań bez odpowiedzi. czytaj więcej

Zaprezentowana na wczorajszej konferencji prasowej prokuratury sekwencja zdarzeń wskazuje, że Janusz Kaczmarek przed wizytą u biznesmena Ryszarda Krauzego spotkał się z prezydentem. Co tam robił? Czy to prezydent wysłał go do jednego z najbogatszych Polaków? Jaka jest rola prezydenta w tej sprawie? Na te pytania śledczy nie odpowiedzieli – zasłaniając się tajemnicą śledztwa.

Mnie interesuje, po co Kaczmarek był w Pałacu Prezydenckim, o czym rozmawiał z prezydentem - pyta Marek Borowski z LiD-u. Julia Pitera stawia kolejne pytania – kto umówił Kaczmarka z Krauzem w Marriocie i jaka jest rola Ziobry i prokuratury w całej sprawie? Ja się zastanawiam, czy pan minister Ziobro nie był w innym obozie, który kolekcjonował tego typu informacje, ponieważ wiemy, że jego ambicje prezydenckie były – że tak powiem – tajemnicą publiczną. Myślę, że mamy do czynienia ciągle z nierozwikłaną zagadką - mówi posłanka PO.

To co zastanawia polityków opozycji, jest kompletnie nie zrozumiałe dla Krzysztofa Putry z PiS-u. O pana Lecha Kaczyńskiego należy być spokojnym. Pan prezydent przyjmuje wielu ludzie. Pan prezydent na pewno jest kryształowo czysty - zaznacza wicemarszałek Senatu.

Kancelaria Prezydenta wydała oficjalny komunikat w sprawie spotkania Janusza Kaczmarka i prezydenta Kaczyńskiego. Lech Kaczyński spotkał się 5 lipca z Januszem Kaczmarkiem, wówczas szefem MSWiA i innymi osobami, a rozmowa dotyczyła zagadnień terroryzmu – poinformował minister Michał Kamiński. W spotkaniu mieli uczestniczyć także: minister-koordynator ds. specsłużb Zbigniew Wassermann i podsekretarz stanu Małgorzata Bochenek.