Jest bardzo prawdopodobna jedna zmiana w obsadzie ministerstwa rozwoju, pracy i technologii po zdymisjonowaniu Jarosława Gowina - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Chcę przeprowadzić rozmowy z ministrami i wiceministrami. Takie decyzje zostaną podjęte, podobnie jak decyzje co do obsady samego ministerstwa i jego kształtu - mówił dziś szef rządu. Mateusz Morawiecki dodał, że efektów tych rozmów należy się spodziewać w najbliższych dniach.

Wczoraj z tego resortu odeszli członkowie Porozumienia: wiceministrowie Iwona Michałek, Andrzej Gut-Mostowy i Grzegorz Piechowiak, a Marcin Ociepa zrezygnował z posady wiceszefa ministerstwa obrony. Ich dymisje nie zostały jeszcze przyjęte przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Pojawiły się spekulacje, że resortem rozwoju mógłby pokierować Gut-Mostowy. Jarosław Gowin je zdementował. Andrzej Gut-Mostowy upoważnił mnie do przekazania państwu, że podtrzymuje swoją dymisję, że podtrzymuje decyzję o opuszczeniu klubu PiS, że podtrzymuje swój brak akceptacji dla ustawy o mediach, że podtrzymuje także swój sprzeciw wobec aktualnych propozycji podatkowych.

Natomiast - jak dodał Jarosław Gowin- Andrzej Gut-Mostowy potrzebuje czasu na zastanowienie się, czy pozostanie członkiem Porozumienia.

Mieczysław Baszko odchodzi z Porozumienia

Mieczysław Baszko w rozmowie z PAP poinformował, że odchodzi z Porozumienia Jarosława Gowina, pozostaje w klubie PiS i dołącza do Partii Republikańskiej założonej m.in. przez Adama Bielana

Po południu zbierze się zarząd Porozumienia, by zdecydować o przyszłości posłów, którzy zagłosowali razem z PiS za nowelizacją tzw. ustawy medialnej.

Baszko podkreślił, że już po głosowaniu nad kandydaturą Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich doszło do różnicy zdań między nim a zarządem Porozumienia. Jak poinformował od 2,5 miesiąca właściwie nie uczestniczył w spotkaniach partii.

Rozumiem Jarosława Gowina, dlaczego podejmował takie, a nie inne decyzje. Natomiast ja chcę pozostać w klubie PiS i dołączyłem do inicjatywy Adama Bielana - partii Republikanie, tworzonej między innymi przez polityków, którzy odeszli z Porozumienia - poinformował Baszko.

Pytany, czy pozostali posłowie, którzy głosowali za przyjęciem tzw. ustawy medialnej, przeszedł wraz z nim do partii Adama Bielana poinformował, że są prowadzone rozmowy z tymi posłami. Są rozmowy, już przy głosowaniu wyraźnie posłowie określili się, że pozostaną w klubie PiS - powiedział Baszko.


Pięcioro posłów Porozumienia za lex-TVN

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji została wczoraj uchwalona głosami m.in. PiS, pięciorga posłów Porozumienia. Byli to: Marcin Ociepa - który później poinformował, że wystąpił z Porozumienia, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Anna Dąbrowska-Banaszek i Mieczysław Baszko oraz trzech polityków Kukiz'15. Posłowie Konfederacji oraz poseł Porozumienia Andrzej Gut-Mostowy wstrzymali się od głosu. Ustawa, która zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, trafi teraz do Senatu.

Spośród pięciorga posłów, którzy zagłosowali za nowelizacją tzw. ustawy medialnej, przeciwko której opowiedział się m.in. lider ugrupowania Jarosław Gowin, Marcin Ociepa jeszcze wczoraj poinformował, że rezygnuje z członkostwa w Porozumieniu. We wpisie na Twitterze oświadczył, że podjął tę decyzję "w związku z różnicą zdań co do wizji przyszłości partii Porozumienie, a szczególnie jaką większość należy budować w tym i kolejnym parlamencie".

Porozumienie zdecydowało o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy po tym, gdy premier Mateusz Morawiecki zdecydował o dymisji Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i szefa MRPiT. Rzecznik rządu Piotr Müller informując o tej dymisji powiedział, że jej powodem było to, że Gowin oraz członkowie Porozumienia pracowali w niewystarczającym tempie nad projektami zawartymi w Polskim Ładzie oraz podejmowali "nierzetelne działania" dotyczące reformy podatkowej.

Po swojej dymisji Gowin poinformował, że będzie budować alternatywę dla rządów PiS - centroprawicę.