Od 22 grudnia 1982 roku do 22 lipca 1984 roku - tyle czasu w areszcie spędził Andrzej Gwiazda, były działacz opozycji antykomunistycznej. Chce za to ponad 3,5 mln zł zadośćuczynienia. W grudniu 2021 roku Gwieździe przyznano 400 tys. zł (żądał 2 mln zł) odszkodowania za ponad rok internowania w okresie od 13 grudnia 1981 r. do 22 grudnia 1982 r.

Andrzej Gwiazda po wprowadzeniu stanu wojennego był internowany przez nieco ponad rok. Następnie został aresztowany i oskarżony o próbę siłowego obalenia ustroju. Do 22 lipca 1984 r. przebywał w areszcie śledczym na Mokotowie - potem zwolniono go na mocy amnestii.

Zadośćuczynienie i odszkodowanie

86-letni Andrzej Gwiazda domaga się ponad 3,3 mln zł zadośćuczynienia i ponad 260 tys. odszkodowania - łącznie ponad 3,5 mln zł.

"Fakt, że mimo upływu 40 lat ta krzywda do dzisiaj nie została naprawiona, pozostawiam bez komentarza i do oceny własnej" - mówiła dziennikarzom pełnomocniczka Gwiazdy mec. Anna Bufnal. Jej zdaniem, jeśli krzywda jest "bezsporna", propozycja naprawienia jej powinna paść "z drugiej strony".

Dlaczego sąd wojskowy prowadzi tę sprawę?

Wniosek o zadośćuczynienie został skierowany w październiku w 2020 r. do sądu w Gdańsku, jednak ostatecznie rozpoznawał go warszawski sąd wojskowy.

Cytat

Wszystko zależy od tego, jaki organ doprowadził do zatrzymania i pozbawienia wolności
- wyjaśniła pełnomocniczka.

Jak dodała, do wydania postanowienia doprowadził prokurator wojskowy i dlatego sprawę rozpoznaje sąd wojskowy.

Powiązane aktualności:

Gwiazda przez 3 godziny opowiadał o swoim areszcie

Na piątkowej rozprawie Andrzej Gwiazda przez trzy godziny opowiadał m.in. o warunkach w areszcie śledczym, przy ul. Rakowieckiej. Jak podkreślał, był to najlepiej pilnowany areszt w kraju.

Pobyt tam spowodował u niego liczne problemy zdrowotne - pogorszył mu się wzrok, postępowała też choroba wrzodowa.

Cytat

Po tym, jak opuściłem areszt, całe moje ciało było miękkie. Jak się docisnęło palec, to zostawało wgłębienie
- zeznawał.

Po opuszczeniu więzienia przez wiele lat pozostawał bezrobotny. "Było tak do momentu, kiedy w 1991 r. Sejm uchwalił ustawę o obowiązku przywrócenia do pracy wszystkich osób zwolnionych z powodów politycznych" - podkreślił.

Na następnym terminie wyznaczonym na 24 marca sąd przesłucha małżonkę byłego opozycjonisty, Joannę Duda-Gwiazdę. Niewykluczone, że tego samego dnia zapadnie już wyrok.

Kim jest Andrzej Gwiazda?

Andrzej Gwiazda urodził się 14 kwietnia 1935 r. w Pińczowie (woj. świętokrzyskie). Ukończył Politechnikę Gdańską na kierunku elektronika. W 1978 r. był współzałożycielem i działaczem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.

W sierpniu 1980 r. jako inicjator strajku w "Elmorze" ("Elmor" to zlikwidowany w 2010 roku zakład urządzeń elektrycznych) został członkiem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej.