Woda w Bałtyku podnosi się najszybciej ze wszystkich zbiorników na świecie. Naukowcy-meteorolodzy, którzy zebrali się dziś w Gdańsku twierdzą, że zagrożone jest całe polskie wybrzeże, a najbardziej Gdańsk.

Gdańsk to jedno z najbardziej zagrożonych powodzią miast w całej Europie - twierdzi doktor Maria Sztobryn. Meteorolodzy twierdzą, że w efekcie ocieplenia klimatu do końca wieku woda dojdzie do centrum Gdańska. Podobnie będzie w Świnoujściu, Kołobrzegu i Ustce.

Za 50 lat będzie można śmiało spędzać urlop nad Morzem Północnym, czując się jak nad Adriatykiem – twierdzą naukowcy. Tak się stanie, jeśli klimat nadal będzie się ocieplał. W ciągu ostatnich lat temperatura wody w Morzu Północnym wzrosła aż o 1,5 st. C. Podobne zjawisko obserwuje się w Bałtyku. czytaj więcej

Według różnych prognoz w ciągu 100 lat poziom wody w Bałtyku podniesie się od 55 do 80 cm – twierdzi profesor Mirosław Miętus. Naukowcy ostrzegają, że trzeba się na wielką wodę przygotować, budując poldery, wały, przepompownie czy wrota powodziowe.