Korea Północna poinformowała USA, że przetworzyła wszystkie z 8 tys. zużytych prętów paliwa nuklearnego, by uzyskać z nich pluton służący do produkcji broni atomowej. Informacje te publikuje południowokoreańska agencja Jonhap.

Dyplomaci Phenianu przy ONZ na nieformalnym spotkaniu w Nowym Jorku powiadomili też przedstawicieli Departamentu Stanu USA, że Korea Północna zamierza wznowić budowę nowych reaktorów w ośrodku nuklearnym Yongbyon, którego praca została zawieszona w ramach osiągniętego w 1994 r. porozumienia z USA.

Porozumienie to straciło jednak sens po ujawnieniu jesienią ubiegłego roku przez Waszyngton informacji o tajnych planach Phenianu wzbogacania uranu, który może służyć do produkcji bomby atomowej.

Wywiad Korei Południowej podał już w środę, że Korea Północna przetworzyła

Phenian prowadzi program zbrojeń atomowych – potwierdziła oficjalna północnokoreańska agencja KCNA. Korea Północna zastrzegła, że nie zrezygnuje z programu bez konkretnych ustępstw ze strony USA. W odpowiedzi Colin Powell zaapelował do międzynarodowej społeczności o wywarcie presji na KRLD. czytaj więcej

ostatnio część zużytych prętów paliwa nuklearnego, a także przeprowadziła co najmniej 70 prób z urządzeniami, które mogą być używane do wywoływania eksplozji jądrowych.

Wcześniej Phenian sygnalizował, że przystąpił do przetwarzania zużytych prętów paliwa nuklearnego, ale ani Korea Południowa, ani USA nie były w stanie potwierdzić tych informacji.

12:15