Intensywne opady deszczu doprowadziły do kilkudziesięciu podtopień na posesjach w Małopolsce. Synoptycy wydali alerty pogodowe dla ośmiu województw. Najsilniejsze opady wystąpią w woj. podkarpackim, ale mocno padać ma też w woj. małopolskim.

Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu dla południa Polski mają obowiązywać do popołudnia.

Już tej nocy w powiecie limanowskim po ulewach doszło do potopienia posesji i piwnic w kilkudziesięciu budynkach - głównie w miejscowości Zbludza.

Zatkane przepusty sprawiły, że woda zaczęła wylewać się na ulice - informuje reporter RMF FM Marek Wiosło.

Przez całą noc kilkanaście zastępów straży pożarnej wypompowywało wodę. Podobnie było w Nowym Targu - tam zalana została główna ulica miasta.

Ostrzeżenia dla ośmiu województw

Dziś deszcz intensywnie padać będzie w ośmiu województwach.

Alertami pierwszego stopnia przed intensywnym deszczem IMGW objął województwa: pomorskie, lubelskie, małopolskie oraz część podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Według prognoz spadnie tam od 30 do 45 mm.

W południowej części woj. podkarpackiego ostrzeżenia mają wyższy, drugi stopień. Tam może spaść do 60 l deszczu na 1 mkw.

Opady są prognozowane w ciągu dnia oraz w najbliższa noc.

W powiatach bieszczadzkim, brzozowskim, jasielskim, krośnieńskim, leskim, przemyskim i sanockim oraz w Krośnie i Przemyślu prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Możliwe wystąpienie burz. Miejscami może spaść 40-60 mm deszczu na metr kwadratowy.

Z kolei w powiatach dębickim, jarosławskim, kolbuszowskim, leżajskim, lubaczowskim, łańcuckim, mieleckim, niżańskim, przeworskim, ropczycko-sędziszowskim, rzeszowskim, stalowowolskim, strzyżowskim i tarnobrzeskim oraz w Rzeszowie i Tarnobrzegu obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia. Spadnie tam od 35 od 45 mm deszczu.