Najwyższe polskie odznaczenia, Ordery Orła Białego, otrzymali w Święto Niepodległości prof. Jerzy Buzek, brytyjski historyk Norman Davies oraz były wiceminister sprawiedliwości i były pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz. Prezydent Bronisław Komorowski dziękował odznaczonym za mądre zagospodarowywanie odzyskanej wolności.

Mogę dziś podziękować z całego serca wielu wybitnym Polakom, którzy wnieśli swój wielki wkład w to, co kryje się za mądrym zagospodarowywaniem odzyskanej wolności - mówił Komorowski podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Szczególne podziękowania skierował do kawalerów Orderu Orła Białego. Wyraził wdzięczność prof. Jerzemu Buzkowi za pełnienie urzędu premiera i urzędu przewodniczącego PE, który - jak mówił - w ten sposób umacniał nasze polskie marzenia w odgrywaniu jak najlepszej, jak najmądrzejszej, ale i jak największej roli w integrującej się Europie.

O prof. Normanie Daviesie prezydent mówił, że nie tylko w sposób wyjątkowy opowiadał cudzoziemcom o niełatwej historii Polski, ale "uczył nas tu, w Polsce doceniać własną wolność". Zdaniem Komorowskiego, szczególnie wartościowa jest umiejętność pokazywania "naszej polskiej rzeczywistości, naszej historii oczami kogoś trochę z zewnątrz". Nic tak dobrze nie robi Polakom, jak wiedzieć, jak inni nas widzą, jak patrzą, oceniają, bo jesteśmy narodem ambitnym i chcemy wypaść jak najlepiej we własnych oczach i w oczach innych - mówił prezydent.

Adamowi Strzemboszowi dziękował za wielkie chwile, które przeżywaliśmy razem w walce o zrealizowanie i testamentu Polski Podziemnej poprzez wielki wspaniały obóz Solidarności i "trudne reformy" w obszarze sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości.

Zostali odznaczeni m.in. za zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce

Były premier oraz były szef Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek uhonorowany został w uznaniu zasług dla przemian demokratycznych w Polsce, za działalność naukową i państwową oraz za wybitne osiągnięcia w działalności politycznej na arenie międzynarodowej.

Brytyjskiego historyka, propagatora polskiej historii Normana Daviesa odznaczono za upowszechnianie wiedzy o Polsce i jej kulturze, za kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski w Europie i na świecie oraz za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce.

Prawnik, sędzia, wiceminister sprawiedliwości w latach 1989-1990 oraz pierwszy prezes Sądu Najwyższego w latach 1990-1998, prof. Adam Strzembosz dostał natomiast Order Orła Białego w uznaniu zasług dla przemian demokratycznych w Polsce, za obronę zasad praworządności, godności i niezależności sędziowskiej w czasach PRL-u oraz za tworzenie państwa prawa w wolnej Polsce.

Kobuszewski, Myśliwski, Pałłasz i Półtawska odznaczeni Krzyżami Komandorskimi

W Święto Niepodległości wręczono również Krzyże Komandorskie z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy Jan Kobuszewski dostał odznaczenie za wybitne zasługi dla kultury polskiej i osiągnięcia w pracy artystycznej.

Pisarza Wiesława Myśliwskiego - autora m.in. książek "Nagi sad", "Kamień na kamieniu", "Widnokrąg" oraz "Traktat o łuskaniu fasoli" (za te dwie ostatnie dostał dwukrotnie nagrodę Nike) - uhonorowano za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz osiągnięcia w twórczości literackiej.

Za wybitne zasługi dla kultury polskiej, osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej odznaczony został Edward Pałłasz - kompozytor muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i dla dzieci, jak również muzyki teatralnej, filmowej, radiowej i telewizyjnej.

Z kolei Wanda Półtawska - krakowska lekarka, zaprzyjaźniona z Janem Pawłem II - otrzymała Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług w upamiętnianiu prawdy o wojennych losach Polaków, za ogromny wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej i osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie psychiatrii, za dawanie świadectwa miłości do człowieka i niesienie pomocy osobom potrzebującym.