W przyszłym tygodniu lekarze zoperują 10-miesięczną Irakijkę Jannat z Bagdadu - zdecydowali lekarze Dolnośląskiego Centrum chorób Serca we Wrocławiu. Dziewczynka do Polski trafiła dzięki polskim żołnierzom stacjonującym w irackiej bazie wojskowej Echo w Diwaniji.

Jak poinformował w czwartek prof. Krzysztof Wroniecki z Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca, operacja korygująca wadę anatomiczną zostanie przeprowadzona w połowie przyszłego tygodnia.

Profesor wyjaśnił, że operacja na sercu to bardzo poważny zabieg, bowiem aby ją przeprowadzić trzeba przynajmniej na dwie godziny zatrzymać akcję serca. Dlatego też potrzebujemy przy stole operacyjnym wybitnych anestezjologów, którzy będą czuwać nad mała dziewczynką. Są też potrzebni wybitni kardiochirurdzy i inny specjaliści - dodał Wroniecki. Profesor przyznał, że jak przy każdej operacji może dojść do powikłań, ale należy być dobrej myśli.

Wroniecki zaznaczył jednocześnie, że to mała i wątła dziewczynka i w trakcie operacji może się okazać, że jednak zabieg korygujący nie jest możliwy, ale - jak zaznaczył - lekarze są dobrej myśli i rozpoczynają przygotowania do operacji.

Jannat urodziła się z bardzo skomplikowaną wadą serca - sińczą. Jednak - jak powiedział profesor - dziewczynka, jak na tak ciężką wadę serca i jeszcze inne powikłania, jest w bardzo dobrym stanie, choć oczywiście rozwija się wolniej.

Kardiolog Elżbieta Kukawczyńska tłumaczyła, że z taką wadą, bez operacji, dziewczynka może przeżyć 2-3 lata. W Polsce taką wadę serca operuje się u noworodków w pierwszych dwóch tygodniach życia - zaznaczyła. W Bagdadzie, skąd pochodzi Jannat, kardiolodzy nie byli w stanie przeprowadzić tak skomplikowanej operacji.

Jannat jest wnuczką irackiego tłumacza - Basima, który pracuje w wojskowej bazie Echo i na co dzień pomaga polskim żołnierzom. Dziadek Jannat doskonale zna język polski, bo w Polsce kończył studia i robił doktorat.

Od kilku dni zbierane są pieniądze na operację dziewczynki. Udało się uzbierać 16 tys. zł, ale potrzeba 40 tys. zł. Pieniądze, z dopiskiem "dla małej Jannat", można wpłacać na konto: Bank Zachodni WBK SA I oddział w Żaganiu; 52 1090 2558 0000 0001 0720 6900.