Nie udało się w wakacje, nie uda się też we wrześniu. Terminal 2 na warszawskim Okęciu może być otwarty najwcześniej w październiku. Reporter RMF FM ustalił, że nowej hali odlotów nie uda się otworzyć bez zgody strażaków.

Wykonawca poinformował, że zaproponowane, tymczasowe rozwiązanie zabezpieczeń przeciwpożarowych nie podoba się strażakom z komendy miejskiej, nie daje na nie zgody również komenda główna, do której odwołał się wykonawca.

Chodzi o wentylatory, które zagłuszają komunikaty ostrzegawcze po 3 minutach od włączenia. Komenda główna PSP poprosiła konsorcjum o opinię, czy zastosowane rozwiązanie, czyli dodatkowe ekrany wyświetlające komunikat spełnią normy bezpieczeństwa. Opinię tą przygotowuje Centrum Naukowo Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej.

Reporter RMF FM dowiedział się, że dokument będzie gotowy najwcześniej za miesiąc. Dopiero wtedy może go zaopiniować komenda główna i jeśli ta wyda zgodę, trzeba jeszcze wystąpić o zgodę na otwarcie terminalu do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. To także może potrwać kilka dni. Dopiero po uzyskaniu zgody, Porty Lotnicze mogą wprowadzić do hali odlotów swoich pracowników, na pierwsze odprawy lotów i to tylko czarterowych trzeba będzie od tego momentu poczekać 2 do 3 tygodni. Wynika z tego, że pierwsi pasażerowie lotów rejsowych być może pojawią się w terminalu 2 na początku listopada.