Nowe leki dla chorych na cukrzycę i pacjentów po zawale serca znalazły się na nowej liście leków refundowanych. Zacznie ona obowiązywać w niedzielę, 1 stycznia.

Najważniejsze zmiany to pojawienie się na liście preparatu dla chorych na idiopatyczne włóknienie płuc. O dostęp do tej terapii pacjenci walczyli od wielu lat. Druga ważna zmiana to program lekowy z bezpłatnym dostępem do leku przedłużającego życie chorym na raka trzustki.

Jak podkreślają lekarze, ten konkretny lek jest bardzo ważny dla pacjentów, bo przedłuża ich życie. Są pacjenci biorący ten lek, którzy żyją po dwa, trzy lata. To jest bardzo dużo! Dlatego, że czas przeżycia przy nowotworach trzustki nieleczonych to czasami są tylko dwa, trzy miesiące - mówi w rozmowie z RMF FM farmakolog, doktor Leszek Borkowski z warszawskiego Szpitala Wolskiego.

W Polsce na raka trzustki choruje dwa i pół tysiąca osób. Koszt miesięcznej terapii dla jednej osoby Nab-paklitakselem to osiem tysięcy złotych.

Na nowej liście najbardziej zdrożały leki podawane chorym onkologicznie - wspomagające chemioterapie, w tym Pegfilgrastimum i Filgrastimum. Droższa jest też większość opatrunków dla chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka. W tej sprawie w ministerstwie interweniują już rodziny pacjentów.

Największa obniżka cenowa dotyczy leku przeciwgrzybicznego stosowanego w leczeniu onkologicznym (Voriconazolum).

Nowa lista leków refundowanych będzie obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku przez dwa miesiące. Za znajdujące się na niej 506 preparatów chorzy w aptekach zapłacą mniej (od 106 zł do 1 gr), a za 375 - więcej (od 1 gr do 172 zł).


(mpw)