Jest szansa na wznowienie od początku marca eksportu polskiego mięsa do Rosji – powiedział po powrocie z Moskwy Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Zastrzegł jednak, że ostateczną decyzję strona rosyjska dopiero podejmie.

Jeżeli Rosjanie zgodzą się na sprzedaż polskiego mięsa, prawdopodobnie wyznaczą przejścia graniczne, przez które będą odprawiane ładunki. Jażdżewski zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu odbędą się kolejne polsko-rosyjskie rozmowy w tej sprawie. Polska przesłała także dokumenty, które mają przekonać Rosję, że nie powtórzą się już jakiekolwiek nieprawidłowości.

Moskwa oskarżyła szefów polskich zakładów mięsnych, eksportujących swoje towary do Rosji o fałszerstwa i wprowadza od dziś zakaz importu mięsa z Polski. Przedstawiciel polskiego MR pojedzie do Moskwy, by wyjaśnić tę sprawę. Resort zamierza też poinformować o wszystkim Komisję Europejską. czytaj więcej

Rosja wprowadziła zakaz importu polskiego mięsa w listopadzie ubiegłego roku. Powodem było zarzucane Polsce łamanie wymogów weterynaryjnych. Wtedy też wstrzymano zakup polskich wyrobów pochodzenia roślinnego. Tu stwierdzono naruszenia norm fitosanitarnych. Od tego czasu strona polska stara się przekonać Rosję do cofnięcia zakazów.

Według szacunków Ministerstwa Rolnictwa, polscy eksporterzy z powodu zakazów tracą 27-28 mln dolarów miesięcznie.