„Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)" – tak od dziś nazywa się były obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Zmianę nazwy zatwierdził Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Auschwitz-Birkenau, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, był największym obozem stworzonym przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jest jedynym obozem śmierci wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Polska domagała się zmiany nazwy obozu, bo zbyt często w zagranicznych mediach pojawiały się przekłamania, sugerujące lub wprost nazywające byłe hitlerowskie obozy „polskimi obozami zagłady”.

W ubiegłym roku, po interwencji RMF FM, rząd obiecywał, że zmieni nazwy innych byłych obozów zagłady i obozów koncentracyjnych - Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, Muzeum-Miejsce Pamięci w Bełżcu, nazwy zupełnie nieoddające znaczenia tych ponurych miejsc w historii.

Na obietnicach się skończyło - minister kultury stwierdził dziś, że "lepsze jest wrogiem dobrego" i nie ma takiej potrzeby, by zmieniać nazwę każdego obozu zagłady. To, co uczyniliśmy dzisiaj, jest na tyle silne, że dodatkowe zmiany nie są konieczne - uznał Kazimierz Ujazdowski.