Już jutro pierwsza tura prawyborów parlamentarnych w Nysie na Opolszczyźnie. Drugą zaplanowano na dwa tygodnie przed wrześniowymi wyborami. Nie wiadomo, czy odbędzie się ona w tym mieście, będzie to zależało od niedzielnej frekwencji. Wydarzenia w Nysie słuchacze radia RMF FM będą mogli śledzić w Kontenerze Wyborczym, który z okazji prawyborów powróci na antenę naszego radia.

Wczoraj kontener stanął na rynku w Nysie. Doszło w nim do pierwszego wyborczego pojedynku między liderem sondaży - SLD a czarnym koniem tej kampanii - Platformą Obywatelską. W pojedynku wzięli udział liderzy partii, polityczni kibice i publiczność. Przedstawiciele 10 sztabów wyborczych gromadzą energię, która jutro bardzo im się przyda. Jak potrafią tak przekonują mieszkańców Nysy, że to właśnie ich partia ma najlepszy pomysł na Polskę. Ostrzą szable przed wyborczymi pojedynkami. Pierwszy z nich odbył się wczoraj w Obrazie Dnia o 16:45. Zmierzyli się w nim Aleksandra Jakubowska z SLD i Donald Tusk z Platformy Wyborczej. Nasz Kontener zostanie w Nysie do niedzieli. Wtedy to około godziny 19:00 poznamy pierwsze oficjalne wyniki prawyborów.

Udział w prawyborach potwierdziło 10 komitetów wyborczych. Obok największych, pojawią się m.in. Alternatywa i Ruch Katolicko-Narodowy. Na razie najgorzej przygotowana do niedzielnej "wielkiej próby" jest AWS, która nie ma do tej pory ani programu wyborczego ani sztabu. "Oficjalnie jest to jedyna partia z dziesięciu, która nie zgłosiła swojego pełnomocnika do spraw prawyborów. Trudno jest mi się w ogóle na ten temat wypowiadać, bo dla nas organizatorów jest to bardzo poważny problem"- powiedział reporterowi sieci radia RMF FM szef prawyborów Marcin Palade. Prawdopodobnie ster sztabu wyborczego w Nysie obejmie ktoś z lokalnych polityków. Wiadomo już, że w trakcie prawyborów w Nysie pojawią się najważniejsi ludzie AWS-u, czyli premier Jerzy Buzek i Marian Krzaklewski. Swój przyjazd na prawybory w Nysie zapowiedzieli także laweciarze i pielęgniarki. Jednak, jak twierdzą organizatorzy, nie ma mowy o zamieszkach ani o blokadach. Doszło już do dwóch incydentów – grupa mężczyzn próbowała przeszkadzać w spotkaniu działaczy AWS z wyborcami, potem oberwało się, na szczęście tylko słownie politykom UW. Musiały interweniować służby porządkowe. Podczas prawyborów siły będą wzmocnione na tyle by nie doszło do incydentów. Porządku będzie pilnować policja i specjalnie zatrudnione firmy ochroniarskie.

W Nysie jest także nasz wóz satelitarny numer 1 i Piotr Moc, który od kilku dni zagląda za kulisy nyskich prawyborów czyli inaczej mówiąc odwiedza komitety od "kuchni". Nasz reporter szczegółowo opowiada m.in. o wspomnianych incydentach:

Oczywiście, nyskie prawybory to tylko próba, przed sprawdzianem generalnym - ale większość startujących w owej próbie komitetów traktuje ją poważnie. Z wyjątkiem tych przegranych, którzy zazwyczaj mówią wtedy "to przecież tylko zabawa"...

Foto RMF FM

00:00