Co dalej z protestem młodych lekarzy? To jedno z pytań, które będziemy zadawać w tym tygodniu. W poniedziałek zbiera się ich komitet protestacyjny. W poniedziałek też ma zacząć prace rządowy zespół, który ma szukać większych pieniędzy na ochronę zdrowia. O czym jeszcze będą rozmawiać w tym tygodniu politycy?

Co dalej z protestem młodych lekarzy? To jedno z pytań, które będziemy zadawać w tym tygodniu. W poniedziałek zbiera się ich komitet protestacyjny. W poniedziałek też ma zacząć prace rządowy zespół, który ma szukać większych pieniędzy na ochronę zdrowia. O czym jeszcze będą rozmawiać w tym tygodniu politycy?
Protest rezydentów przed KPRM /Paweł Supernak /PAP

W najbliższych dniach politycy będą na pewno dyskutować o ustawach sądowych przygotowanych przez prezydenta, które w pracach sejmowych chcą poprawiać posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński kolejny raz ma o tym rozmawiać z Andrzejem Dudą. Ich spotkanie zapowiadane jest na początek tygodnia. Być może przy okazji dowiemy się, kiedy projektami przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym zajmie się Sejm. 

Kolejna odsłona dyskusji o aborcji

Przed nami też kolejna odsłona dyskusji o aborcji, bo do Sejmu ma trafić projekt łagodzący obecne przepisy dotyczące przerywania ciąży. Wśród zapisanych w nim propozycji jest legalna aborcja do końca dwunastego tygodnia ciąży - bez żadnych warunków. Ten projekt w piątek przyniosą na Wiejską przedstawicielki komitetu "Ratujmy kobiety 2017". Pod swoim projektem zebrały ponad 150 tysięcy podpisów. To druga taka inicjatywa w tej kadencji Sejmu. Poprzedni - podobny projekt - sejmowa większość odrzuciła jesienią ubiegłego roku. Jednocześnie podpisy pod swoim projektem zbiera inny komitet - "Zatrzymaj aborcję". On chce zaostrzenia obecnie obowiązujących przepisów. W myśl jego projektu ustawy - zakazane byłoby przerwanie ciąży, gdy istnieje podejrzenie choroby lub niepełnosprawności dziecka. 

Konwencja PO

Uwagę będzie próbowała na sobie skupić Platforma Obywatelska, która przygotowuje się do ogólnopolskiej konwencji. W sobotę w Łodzi ma przyjąć program na przyszłoroczne wybory samorządowe. PO opowiada się między innymi za likwidacją urzędu wojewody. Jego kompetencje mieliby przejąć marszałkowie województw i starości. Poza tym samorządy miałyby dostać więcej pieniędzy z podatków - PIT, CIT i VAT.

Praworządność i Puszcza Białowieska

W Parlamencie Europejskim znów będzie mowa o Polsce. Na czwartek wyznaczono termin debaty o praworządności nad Wisłą. Tym razem to będzie dyskusja w komisji sprawiedliwości PE. Rozmowa o polskim wymiarze sprawiedliwości ma być zapowiedzią większej debaty na forum całego europarlamentu - planowanej wstępnie na listopad. 

Z kolei przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu wróci temat Puszczy Białowieskiej. Na wtorek zaplanowano kolejne wysłuchanie w tej sprawie. Pod koniec lipca trybunał nakazał natychmiastowe wstrzymanie wycinki w puszczy na obszarach chronionych. Dopuszczone jednak zostało usuwanie drzew ze względu bezpieczeństwa. 

W czwartek i piątek natomiast unijni przywódcy spotkają się na szczycie europejskim w Brukseli. Będą rozmawiali o tym, jak zreformować wspólnotę i jak po Brexicie ułożyć relacje między UE a Wielką Brytanią. Kwestią sporną między rządem w Londynie a Komisją Europejską wciąż są pieniądze. Chodzi o to, do kiedy Brytyjczycy mieliby dokładać się do wspólnej kasy i ile pieniędzy mieliby przekazać do unijnego budżetu.

Recep Erdogan w Warszawie

Dyplomatycznych akcentów w tym tygodniu będzie więcej. Do Warszawy wybiera się prezydent Turcji. To będzie jednodniowa oficjalna wizyta. We wtorek Recep Erdogan spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło.

U naszych zachodnich sąsiadów rozpoczną się rozmowy o stworzeniu nowego rządu. Potrzebna jest koalicja, bo chadecy, którzy wygrali wybory parlamentarne, nie mają wystarczającej większości w Bundestagu. Osiągnęli najgorszy wynik w powojennej historii. Kanclerz Angela Merkel siądzie więc teraz do rozmów z liberałami z FDP i przedstawicielami Zielonych.

Śledzić będziemy też kolejne dni sporu między Madrytem a Barceloną. Hiszpański rząd jeszcze w tym tygodniu może zawiesić autonomię Katalonii. To w związku z jej niepodległościowymi aspiracjami i referendum, w którym mieszkańcy regionu opowiedzieli się za oderwaniem od Hiszpanii. 

(mn)