Warszawskie zoo ma nową mieszkankę. To samiczka pandki rudej. Zwierzę ma rok i nazywa się Nanu. Ogród zoologiczny poinformował o tym na Facebooku.

Mamy dla Was fantastyczną wiadomość! W weekend powitaliśmy w warszawskim zoo nową partnerkę naszego Pabu - uroczą samiczkę pandki rudej - napisano.

Przyjechała ze Szwecji

Nanu dotarła z ogrodu zoologicznego Nordens Ark w Szwecji. Jej Rudość jest bardzo przyjazna, odważna i ciekawska. Po przyjeździe z zainteresowaniem zwiedzała swoją wolierę - podkreślono.

Na razie zwiedzający nie będą mogli podziwiać nowej mieszkanki. Kilka najbliższych dni Nanu spędzi na zapleczu, żeby opiekunowie mogli się jej bliżej przyjrzeć i wzajemnie poznać.

Niebawem nasza ruda dama zamieszka na wybiegu wraz przystojniakiem Pabu. Mamy ogromną nadzieję, że nasze pandki przypadną sobie do gustu - podkreślono.

Żyje w Chinach, Indiach i Nepalu

Pandka ruda nazywana jest również pandą rudą i mniejszą. W naturze żyje w Chinach, Indiach i Nepalu. Zamieszkuje dziuple lub nory w korzeniach drzew. Jak informuje zoo, panda ruda została odkryta prawie 50 lat przed pandą wielką. Po raz pierwszy ten gatunek został opisany w 1825 roku przez francuskiego zoologa Frédérica Cuviera. Wycinanie lasów i kłusownictwo doprowadziły do spadku populacji. Panda ruda stała się gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

Jak informuje warszawskie zoo, szacuje się, że na wolności żyje prawdopodobnie około 10 tys. zwierząt, a niektóre źródła podają, że jest ich zaledwie 2,5 tys.