Często sięgacie w sklepie po coś, co w domu okazuje się zupełnie niepotrzebne? Bezrefleksyjne zakupy zdarzają nam się głównie pod wpływem impulsu. Dziś w Międzynarodowym Dniu Bez Kupowania warto chwilę dłużej zastanowić się przed sklepową półką, a najlepiej... w ogóle nie odwiedzać żadnej handlowej galerii.

Organizatorzy dnia bez zakupów podkreślają, że chcą w ten sposób zwrócić uwagę na nawyki konsumentów. Bo często zdarza nam się kupować bez opamiętania. Longina Kaczmarek, Miejski Rzecznik Konsumentów ze Szczecina, zauważa jednak w rozmowie z reporterem RMF FM Pawłem Żuchowskim, że taki dzień to nieporozumienie. Zwłaszcza na miesiąc przed świętami:

W zakupowym amoku zapominamy o przeliczeniu kosztów i nie zastanawiamy się, czego tak naprawdę nam potrzeba. Nie zwaracamy również uwagi na... datę ważności produktu. Organizacje konsumenckie wielokrotnie już przestrzegały, że supermarketom zdarza się sprzedawać nam produkty przeterminowane. A w okresie przedświątecznych promocji szczególnie łatwo to przeoczyć. Jeśli więc kupiłeś przeterminowany jogurt albo mleko, zwróć je do sklepu. A dostaniesz pięć złotych - przynajmniej w jednym z bydgoskich hipermarketów. W szale przedświątecznych zakupów dyrekcja chce pokazać, że walczy z nieświeżą żywnością na półkach: