Ministerstwo Spraw Zagranicznych realizuje ustawę - tak Anna Fotyga komentuje prasowe doniesienia o tym, że lustracja w resorcie została wstrzymana z obawy przed ujawnieniem oficerów wywiadu pracujących w polskich placówkach dyplomatycznych.

MSZ realizuję ustawę lustracyjną w obecnym kształcie, a proces lustracyjny zakończy się zgodnie z ustawowymi terminami - twierdzi w rozmowie z reporterem RMF FM Anna Fotyga. Szefowa dyplomacji nie widzi też problemu w tym, że oświadczenia dyplomatów - jak wszystkich - będą jawne.

Fotyga zapewnia, że wie, co robi, bo – jak podkreśla – to ona odpowiada za bezpieczeństwo służby dyplomatycznej. Ja mam świadomość i siły, i ciężaru wynikającego z tego faktu i w tej chwili chronię służbę dyplomatyczną, działając w terminach - wyjaśnia.

Zaniepokojony sytuacją jest natomiast prezydent, który chce nowelizacji ustawy tak, by oficerowie tajnych służb nie składali jawnych oświadczeń. Problem w tym, że zostało mało czasu na przyjęcie noweli. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, pracodawca musi do 15 kwietnia zawiadomić osoby objęte lustracją o obowiązku złożenia oświadczenia.