Do końca roku może wejść w życie umowa o małym ruchu granicznym z Białorusią - zapowiada rząd. Prace nad tym dokumentem dobiegają końca. To kolejna taka umowa z naszymi sąsiadami. Od środy obowiązuje mały ruch z Ukrainą.

Ukraińcy ze strefy przygranicznej już mogą się starać o dokumenty uprawniające do łatwego i taniego przekraczania polskiej granicy. Na ułatwieniach dla nich jednak nie poprzestaliśmy – mówi wiceszef MSZ Andrzej Kremer: Rozmowy z Białorusią w zasadzie zostały zakończone jeżeli chodzi o szczebel techniczny. W tej chwili umowa znajduje się w opiniowaniu Komisji Europejskiej. Zapewne gdzieś jesienią będzie możliwe przystąpienie do procedur podpisania. Potem umowa będzie już tylko czekała na ratyfikację.

W kolejce czeka następna umowa o małym ruchu granicznym. Tym razem z obwodem kaliningradzkim. Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada trwa ustalanie treści wniosku do Komisji Europejskiej. W tym przypadku sytuacja jest o tyle nietypowa, że chcemy, by umowa objęła cały obwód a nie jedynie strefę przygraniczną. Trzeba pamiętać, że mamy tu do czynienia z niewielką enklawą, której nie ma sensu dzielić strefą obowiązywania ułatwień wizowych.