Zastanawiałeś się, jak Twoje dziecko poradziłoby sobie w momencie zagubienia, a przede wszystkim – jak tego uniknąć i odpowiednio zadbać o jego bezpieczeństwo? Dziś pomorscy policjanci rozpoczęli akcję skierowaną do rodziców, którzy wraz z dziećmi wypoczywają w nadmorskich kurortach. Do dzieci trafią specjalne opaski.


Na plażach, czy zatłoczonych deptakach chwila nieuwagi wystarczy, aby maluch odszedł na taką odległość, że nie będziemy w stanie znaleźć go w tłumie - apelują policjanci. Mimo to, codziennie funkcjonariusze z turystycznych miejscowości otrzymują zgłoszenia o zagubionych dzieciach. Pomocne w takich sytuacjach mogą okazać się specjalne identyfikatory rozdawane przez pomorskich policjantów.

Funkcjonariusze przypominają, że jeśli dziecko zniknie nam z zasięgu wzroku, np. na plaży, to bardzo ważne jest szybkie powiadomienie policjantów czy ratowników, bo małe dziecko może łatwo zgubić się w tłumie i dojść do sąsiedniego kąpieliska. Każdy sygnał o zaginięciu traktowany jest poważnie, a do poszukiwań angażowane są wszystkie jednostki ratownicze.


Oto kilka cennych porad dla rodziców, jak zapobiec zagubieniu dziecka:

- Nigdy nawet na chwilę nie trać z oczu dziecka, maluch w ciągu minuty w zatłoczonym miejscu może oddalić się na taką odległość, że go nie znajdziesz.

- Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu).

- Zapisz dane. Na czas podróży, pobytu na plaży (i nie tylko) przyczep dziecku do ubranka breloczek (np. taki do kluczy, z małym okienkiem i karteczką, na której zmieści się numer telefonu). Możesz też zapisać dane flamastrem na dłoni, na spodzie koszulki lub na specjalnej bransoletce. Tego typu działanie skróci do minimum czas i stres związany z zagubieniem się dziecka.

Gdy dziecko się zagubi:

- Nie trać czasu na szukanie dziecka na własną rękę. Natychmiast zawiadom policję, ratowników WOPR- u. Zaangażuj też w poszukiwania innych. Proś o pomoc, kogo się da. Jeśli malec zgubi się w sklepie, na dworcu itd., zgłoś to ochronie, by jak najszybciej rozpoczęto monitorowanie wyjść i ogłoszono komunikat.

Nie panikuj. To niełatwe, ale konieczne. Płacząc i biegając bezładnie w kółko, trudno działać racjonalnie i skutecznie pomóc małej zgubie.

(K)


(kpi)