Władze Litwy zamknęły internetową stronę czeczeńskich separatystów kavkazcenter.org, której serwer znajdował się na litewskim terytorium. Decyzję taką wymogła Rosja.

Strona wykorzystywana była do zamieszczania komunikatów czeczeńskich władz, m.in. byłego prezydenta Asłana Maschadowa, ale służyła też rebeliantom, np. Szamilowi Basajewowi, który właśnie na kavkazcenter przyznał się do zamachu na szkołę w Biesłanie.

Zamknięcia strony domagała się Rosja. Tamtejszy MSZ w komunikacie ostrzegł nawet, że bierność Wilna wobec istnienia strony na serwerze litewskim zostanie uznana przez Moskwę za nieprzyjazne działanie władz litewskich, wpływające negatywnie na atmosferę przyjaznych stosunków między obu krajami.

Decyzja o zamknięciu strony nie kończy jednak sporu o strony czeczeńskich separatystów na Litwie. Działalność portalu zawieszono bowiem czasowo. Litewskie służby specjalne wciąż prowadzą śledztwo i ostateczna decyzja o likwidacji kavkazcenter.org zostanie podjęta przez sąd, który może uznać, że czeczeńskie strony w Internecie nie stanowią zagrożenia.