​W Krakowie będą obowiązywały nowe zasady wprowadzania bezpłatnej komunikacji miejskiej podczas smogu. Średnie stężenia pyłu zawieszonego PM10 będą liczone dwukrotnie w ciągu doby, a nie - jak było w poprzednim sezonie grzewczym - tylko raz. Taką decyzję podjęli radni. Jeśli założony poziom zanieczyszczenia powietrza będzie przekroczony, to darmowe przejazdy będą obowiązywać w dniu następnym.

Obie średnie stężenia pyłu będą obliczane niezależnie od siebie, na podstawie danych ze stacji pomiarowych w Krakowie. Obecnie takich stacji jest sześć, a od nowego roku będzie ich osiem.

Z darmowej komunikacji miejskiej będą mogły korzystać osoby legitymujące się dowodem rejestracyjnym i tyle towarzyszących im osób, ile miejsc siedzących jest w samochodzie. To rozwiązanie ma skłonić kierowców do pozostawienia samochodów w domu w dniach, gdy panuje smog.

Władze Krakowa mogą wprowadzać bezpłatne przejazdy komunikacją miejską w dni, kiedy występują znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza, od 26 grudnia zeszłego roku. W poprzednim sezonie grzewczym skorzystano z tego dwa razy, po raz pierwszy 1 stycznia.

Nowe zasady wejdą w życie prawdopodobnie w pierwszych dniach listopada. Jak podkreślił pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza Witold Śmiałek, będą one analizowane i jeżeli zajdzie potrzeba modyfikowane.

Spadek przychodów MPK

O ile przy zastosowaniu starych zasad w poprzednim sezonie grzewczym darmowa komunikacja miejska mogłaby obowiązywać siedem dni, to gdyby stosowano nowe zasady takich dni byłoby 11 - wtedy spadek przychodów MPK ze sprzedaży biletów szacowny jest od 120 do 670 tys. zł.

Informacje o wprowadzeniu darmowej komunikacji będą przekazywane po 17.15 lub po 23.15 i będą publikowane na stronie krakowskiego magistratu www.krakow.pl oraz przekazana do krakowskich mediów. Znajdzie się również na profilu Kraków PL w mediach społecznościowych, tablicach informacji pasażerskiej zlokalizowanych na przystankach autobusowych i tramwajowych, w systemach BUS TV.

Według polskich przepisów alarm smogowy jest ogłaszany, gdy średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu przekroczy 300 mikrogramów na metr sześc. Przy stężeniu 200 mikrogramów na metr sześc. obowiązuje stan ostrzegawczy.

(łł)