Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił trzy skargi, jakie wpłynęły na tzw. uchwałę antysmogową sejmiku małopolskiego. Przyjęta w połowie stycznia uchwała wprowadza na obszarze Krakowa całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. Dopuszcza jedynie paliwa gazowe i lekki olej opałowy. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 września 2019 roku.

Jak donosi reporter RMF FM Paweł Pawłowski, sąd stwierdził, że jego zadaniem jest zbadanie zgodności uchwały z prawem i - w opinii sądu - samorządowy dokument zgodny jest zarówno ze znowelizowanym Prawem ochrony środowiska, jak i konstytucją.

Wyrok sądu jest nieprawomocny, stronom przysługuje odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Czwarta skarga na tzw. uchwałę antysmogową została odrzucona ze względów formalnych - została złożona po terminie.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa: To bardzo dobry dla Krakowa wyrok

Bardzo dobre rozstrzygnięcie - podsumował wtorkowy wyrok przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, zastrzegając, że "oczywiście to nie jest koniec sprawy, bo pewnie będzie jeszcze kolejna instancja, ale jesteśmy dużo mocniejsi, niż byliśmy".

Cieszymy się, ponieważ to na pewno spowoduje, że nasze tempo likwidacji niskiej emisji, likwidacji pieców nie tylko nie wyhamuje, ale myślę, że przyspieszy. (...) Myślę, że jest to bardzo dobry dla Krakowa wyrok - mówił Kośmider.

Jak dodał, spodziewa się, że po wyroku przybędzie wniosków o dofinansowanie wymiany pieców. Cieszę się, bo Kraków wymaga dużych działań i jesteśmy do nich przygotowani - podsumował.


(edbie)