50 tys. zł za dorosłych i 73 tys. zł w przypadku dzieci – tyle NFZ będzie płacił jedynemu w Polsce Centrum Cyklotronowemu w krakowskich Bronowicach za naświetlanie części nowotworów wiązką protonów. Dziennikarz RMF FM poznał długo wyczekiwaną wycenę protonoterapii przygotowaną przez Agencję Oceny Technologii Medycznych. To mniej niż oczekiwał krakowski instytut.

Od kilku tygodni jedyne w Polsce Centrum Cyklotronowe w Krakowie przyjmuje pacjentów z nowotworem oka. Teraz jest szansa na naświetlanie raka zlokalizowanego w okolicy głowy i szyi.

Terapia protonowa dla chorych na raka dostępna w Polsce

Od października w Polsce możliwa będzie nowoczesna terapia protonowa dla chorych na raka. Nie trzeba będzie wysyłać ich na drogie leczenie za granicę. Pomoc w Krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej znajdzie nawet 700 pacjentów i to nie tylko z Krakowa, ale z całej Polski. czytaj więcej


Jak ustalił reporter RMF FM, Agencja Oceny Technologii Medycznej dwa razy analizowała koszty protonoterapii w Krakowie.

Ostatecznie ustalono, że samo naświetlanie powinno kosztować 43 tys. zł plus koszty planowania i przygotowania: w przypadku dzieci to 30 tys. zł, a dorosłych – 17 tys. zł. W sumie daje to kwoty: 50 tys. zł za dorosłych i 73 tys. zł w przypadku dzieci. Krakowskie centrum mówiło o kwotach zbliżonych do 100 tys. zł.

Odrębnie finansowana może być hospitalizacja, a także np. znieczulanie i usypianie - to ostatnie konieczne w przypadku dzieci.

Ta wycena trafia właśnie do ministra zdrowia. Od tego, jak szybko opublikuje gotowe rozporządzenie koszykowe i jak szybko NFZ podpisze kontrakt, zależy, czy chorzy z nowotworami głowy i szyi będą leczeni od 1 lipca, czy dopiero od przyszłego roku.

Terapia protonowa w Krakowie. Pierwsze takie centrum w Polsce

W Krakowie, w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN otwarto właśnie Centrum Cyklotronowe. "To wielki postęp w leczeniu nowotworów" - mówi profesor Jerzy Jakubowicz, dyrektor krakowskiego oddziału Centrum Onkologii. To pierwszy taki ośrodek w Polsce i jeden z najnowocześniejszych na świecie. czytaj więcej

(mpw)