Fakty prasowe i plotki - tak prymas Józef Glemp mówi o rzekomym pakcie między rządem a Episkopatem. Środowiska kobiece pytały wcześniej prymasa i premiera, czy zawarli umowę, w myśl której Kościół poprze wejście Polski do UE, a w zamian SLD nie zliberalizuje ustawy aborcyjnej. Dziś po obradach komisji wspólnej rządu i Episkopatu, Józef Glemp i Leszek Miller zaprzeczali.

Plotki – jak mówi prymas – pojawiły się już kilka tygodni temu i nie wzięły się z przysłowiowego sufitu. Wizyty premiera Millera, a potem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w Watykanie, a w końcu zaproszenie papieża do Polski - to tylko te najważniejsze fakty, bynajmniej nie prasowe.

Prymas mówi jednak, że Kościół zawsze popierał idee jednoczenia Europy i – jak twierdzi – nie liczy na żadne – np. antyaborcyjne – gesty rządu. Józef Glemp zapewniał, że w tej sprawie nie ma żadnego porozumienia między nim a Leszkiem Millerem. „Sądzę, że to jest fakt prasowy. Nie mogę się ustosunkowywać do takich plotek” – mówi kardynał Józef Glemp. Prymas powiedział RMF, że nie pytał premiera, czy wypełni on swe przedwyborcze zobowiązania w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Prymas nie pytał, a premier i tak zapewniał, że dla jego rządu najważniejsza jest gospodarka i bezrobocie, a nie sprawa aborcji.

W te zapewnienie nie wierzy jednak sygnatariuszka listu z pytaniami do premiera i prymasa Wanda Nowicka z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Jej zdaniem porozumienie zostało zawarte, ale nikt nie chce się do tego przyznać: „Rozumiem, że prymas Glemp woli raczej wyciszyć dywagacje na ten temat, jednak to co się dzieje w naszym życiu publicznym raczej potwierdza prawdziwość naszej tezy, aniżeli zaprzeczenia prymasa” – twierdzi Nowicka. Jej zdaniem nie jest to też przejaw niechęci rządu do walki z Kościołem. „To musi być coś więcej” – mówi Nowicka.

Dla pełnego obrazu aktualnych stosunków Kościół - lewicowy rząd dodajmy, dzisiejszą wypowiedź biskupa Tadeusza Pieronka. Według niego, w kwestii wychowania seksualnego w szkołach "rząd wyraził opinię podobną do prezentowanej przez Kościół". Nie chciał jednak mówić o szczegółach.

foto RMF

15:25