W najbliższych dniach poznamy nazwisko kolejnego, wysoko postawionego duchownego, który współpracował z SB - przewiduje Jarosław Gowin, rektor Wyższej Szkoły Europejskiej imienia J. Tischnera.

Ramzes, Profesor, Apollo, Wacław, Pisarz, Franciszek, Stolnik, Bolesław, Bernat, Pasterz, Władysław oraz Tadeusz - to kryptonimy biskupów, którzy donosili SB. Bezpieka posługiwała się tymi 12 hierarchami dla rozgrywek personalnych na szczytach kościelnej władzy - ujawnia "Dziennik". czytaj więcej

To kolejny komentarz po aferze arcybiskupa Wielgusa i 12 opublikowanych dziś przez „Dziennik” pseudonimach i kryptonimach biskupów.

Gowin nie chce zdradzić nazwiska duchownego. Mówi tylko, że niebawem dowiemy się o kogo chodzi. Dodaje, że po sprawie arcybiskupa Wielgusa lustracyjny worek w Kościele może się rozsypać: Z tego co wiem chodzi jeszcze o kilka osób. Co do jednej mam pewność, że te zarzuty są prawdziwe. Chodzi tu o żyjącego hierarchę i ta sprawa już wkrótce ujrzy światło dzienne - mówi Gowin. Jak dodaje jednak, po sprawie abpa Wielgusa nic już nie będzie większym wstrząsem dla Polaków.

Gowin sugeruje, że osoba o której ma wiedzę to nie jest żaden z hierarchów, którzy mogą kryć się pod pseudonimami, które dziś ujawnia prasa. Twierdzi, że jeśli Kościół sam nie upora się z problemem lustracji, z gazet będą wysypywać się agenci w sutannach. Dodaje jednak, że czytając wszystkie te informacje trzeba pamiętać, że ogromna większość duchownych oparła się współpracy.