Rzeszowski szpital chorób płuc zdementował informację, że dwa razy odmówił przyjęcia kobiety zarażonej wirusem grypy A/H1N1. Dyrekcja twierdzi, że pacjentka była leczona w placówce. Zmarła 31-latka to pierwsza śmiertelna ofiara nowej grypy na Podkarpaciu.

Kobieta zgłosiła się do szpitala miejskiego w Rzeszowie w środę w nocy. Lekarz, który na izbie przyjęć rozpoznał u niej zapalenie płuc, skierował ją do Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc. Jednak z braku miejsc szpital odmówił przyjęcia pacjentki.

Po kilkunastu godzinach miejsce się znalazło i kobieta została przeniesiona. Na oddziale pulmonologii i chemioterapii podano jej leki przeciwwirusowe. Jednak jej stan szybko się pogarszał, doszło do niewydolności oddechowej. Chora musiała zostać przeniesiona na oddział intensywnej opieki medycznej.

W szpitalu specjalistycznym takiego oddziału nie ma, dlatego z powrotem przewieziono ją do szpitala miejskiego. Tam podłączono ją do respiratora i rozpoczęto intensywne leczenie. Wysłano wówczas też do Katowic próbkę na zbadanie obecności wirusa A/H1N1. Niestety kobieta zmarła. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Piotra Glinkowskiego:

W całym kraju obecność wirusa nowej grypy potwierdzono u około 750 osób. Do tej pory na nową grypę zmarło 17 osób.