Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała akt oskarżenia przeciwko opozycjoniście z czasów PRL Władysławowi Frasyniukowi - poinformowano w poniedziałek. Chodzi o wypowiedź dla TVN24, która - zdaniem śledczych - stanowi znieważenie polskich żołnierzy.

O skierowaniu aktu oskarżenia poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Aleksandra Skrzyniarz. Jak dodała, skierowano go 23 grudnia do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia.

Władysław Frasyniuk został oskarżony o użycie pod adresem żołnierzy ochraniających granicę państwową sformułowań "znieważających i poniżających ich w opinii publicznej oraz narażających na utratę zaufania potrzebnego dla pełnienia służby".

Chodzi o wypowiedź dotyczącą funkcjonariuszy zabezpieczających polsko-białoruską granicę, która w sierpniu tego roku padła na antenie TVN24.

"Mam wrażenie, że to jest wataha psów"

"Słowo żołnierz jest upokarzające dla tych wszystkich, którzy byli na misjach polskich poza granicami. Mam wrażenie, że to jest wataha psów, która otoczyła biednych, słabych ludzi" - mówił wówczas Frasyniuk. Dodał, że w taki sposób nie postępują żołnierze. "Śmiecie. To nie są ludzkie zachowania. Trzeba mówić wprost. To antypolskie zachowanie. Ci żołnierze nie służą państwu polskiemu. Przeciwnie - plują na te wszystkie wartości, o które walczyli pewnie ich rodzice albo dziadkowie" - powiedział Władysław Frasyniuk.

Usłyszał on zarzuty na początku listopada tego roku. Nie przyznał się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień.

Zawiadomienie ws. słów Władysława Frasyniuka skierował do prokuratury wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski oraz szef MON Mariusz Błaszczak.

Wcześniej b. opozycjonista zamieścił w mediach społecznościowych oświadczenie, w którym napisał, że stawia się przed śledczymi wyłącznie w celu publicznego postawienia zarzutów premierowi i jego ministrom, "odpowiedzialnym w świetle obowiązującej Konstytucji RP oraz prawa karnego za decyzje podejmowane w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej".

Jak argumentował, odpowiadają oni za "tortury oraz śmierć" migrantów znajdujących na naszej wschodniej granicy.