Przemierzając ulice Starego Miasta w Jerozolimie, idąc Drogą Krzyżową śladami Jezusa, docieramy do Bazyliki Grobu Pańskiego. Świątynia – przez wiele osób i w wielu językach zwana też Bazyliką Zmartwychwstania – to ostatni przystanek ziemskiej drogi Jezusa, tam umarł na krzyżu, został złożony do grobu i zmartwychwstał. W Wielki Piątek zabieramy Was w to miejsce.

Wnętrze Bazyliki Zmartwychwstania może zaskakiwać. Na bardzo małym obszarze, blisko siebie położone są Golgota, na której znajdował się krzyż Jezusa, a także jego grób. Paweł Balinowski był tam z naszym przewodnikiem po Jerozolimie, księdzem Tomaszem Pasławskim.

W Biblii czytamy, że zarówno Golgota, jak i grób Chrystusa znajdowały się poza miastem - tymczasem dziś zlokalizowane są w centrum liczącej setki tysięcy mieszkańców Jerozolimy. Święte miasto chrześcijan zostało zbudowane wokół tego miejsce - w czasach Jezusa było ono oczywiście dużo mniejsze, choć nie mniej zatłoczone.

Bazylika Grobu Pańskiego (lub Bazylika Zmartwychwstania) to najważniejsze miejsce dla chrześcijan i ostateczny cel pielgrzymki wielu z nich. Zaraz po wejściu zobaczymy Płytę Namaszczenia, na której ciało Chrystusa po zdjęciu z krzyża zostało przygotowane do pochówku. Dziś wielu pielgrzymów chce dotknąć tej płyty - choćby jednym palcem - i chwilę się przy niej pomodlić. 

Opracowanie: