W Wielki Piątek w RMF FM i na RMF24.pl zabieramy Was w niezwykłą podróż ulicami Jerozolimy – świętego miasta chrześcijaństwa, w którym Jezus Chrystus odbył swoją ostatnią drogę ku ukrzyżowaniu, śmierci i zmartwychwstaniu. Ta droga zaczęła się w Ogrodzie Oliwnym – byliśmy tam z kamerą i mikrofonem, by sprawdzić, jak to miejsce wygląda dziś.

Ogród Oliwny, Ogrójec, Getsemani - miejsce, w którym Jezus został zdradzony przez Judasza i modlił się po raz ostatni przed śmiercią. Na spacer po tym ogrodzie zapraszają Paweł Balinowski i jego przewodnik, ksiądz Tomasz Pasławski.

Ogród Oliwny znajduje się w paśmie leżącej na wschodnim krańcu Jerozolimy Góry Oliwnej. Dziś może go zobaczyć każdy, kto odwiedzi święte miasto. Kompleks znajduje się kilkanaście minut spacerem od historycznego starego miasta Jerozolimy - wśród drzew oliwnych pielgrzymi znajdą tam Bazylikę Agonii, której mury otaczają skałę, miejsce ostatniej modlitwy Jezusa przed zdradą i pojmaniem.

Kilkadziesiąt metrów dalej znajdziemy Grotę Pojmania, czyli miejsce, w którym Chrystus został zdradzony przez Judasza i zatrzymany przez rzymskich żołnierzy. W Ogrodzie można zobaczyć również m.in. drzewo, liczące niemal 1000 lat i pamiętające czasy wypraw krzyżowych.

Opracowanie: