Janusz Palikot zrzekł się immunitetu poselskiego. Polityk Platformy Obywatelskiej chce stawić się w sądzie w sprawie, którą wytoczył mu lubelski radny Piotr Więckowski. Złożył on pozew w kwietniu w sądzie w Warszawie. Jego pełnomocnikiem jest Roman Giertych.

Zrobiłem to, ponieważ uważam, tak jak i Platforma Obywatelska, że immunitet nie może chronić posłów przed odpowiedzialnością za to, co robią i co mówią. Nie będę się chował za immunitetem - powiedział Palikot.

Więckowski pozwał do sądu Palikota za jego wypowiedź w programie ”Misja specjalna”. Palikot zasugerował w nim, że Więckowski jako przedsiębiorca miał własny interes w tym, aby głosować przeciw inwestycji kieleckiej spółki Echo Investment na tzw. Górkach Czechowskich w Lublinie. Poseł zasugerował też, że powinna się temu przyjrzeć prokuratura.

Palikot powiedział, że w sądzie będzie bronił swojego zdania i przedstawi na to dowody. Mam nadzieję, że jeśli dojdzie do procesu sądowego, opinia publiczna dowie się o tej sprawie więcej - zaznaczył.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, parlamentarzysta może sam wyrazić zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej albo też Sejm w głosowaniu może uchylić mu immunitet.