W czasach kryzysu liczy się każda złotówka. Wyjeżdżając na wakacje warto więc pamiętać o kilku prostych zasadach, aby podróż samochodem była ekonomiczna.

Przed wyjazdem na wakacje warto pozbyć się z własnego pojazdu zbędnych śmieci, tj. wypakować z bagażnika to co niepotrzebne. Eksperci wyliczyli, że przy masie samochodu 1,5 tony 100 kilogramów dodatkowego ciężaru to jest wzrost zużycia paliwa mniej więcej na poziomie 7 proc. - mówi Miłosz Majewski, instruktor w szkole jazdy.

Opłaca się też – i to nie tylko ze względów finansowych – sprawdzić ciśnienie w oponach. Jazda przy zbyt małym ciśnieniu w oponach wpływa na zmniejszenie bezpieczeństwa, a poza tym na zwiększenie zużycia paliwa - zaznacza Majewski. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Agnieszki Witkowicz:

A co powinniśmy poprawić w naszej technice jazdy? Przede wszystkim należy starać się jeździć płynniej, ruszać nie nadużywając pierwszego biegu i hamować silnikiem, ponieważ wtedy nie marnuje się paliwa. Posłuchaj, jakie rady dla kierowców ma Majewski:

W dzisiejszej „Gazecie Wyborczej” psychotest dla kierowców. Sprawdź, jakim typem kierowcy jesteś! Do wyboru: desperado, agresor, belfer i pozer.