Instytut Pamięci Narodowej jest w stanie z dużą dozą prawdopodobieństwa określić miejsce, w którym na warszawskich Powązkach znajduje się grób generała Emila Fieldorfa "Nila". Wojskowy został zamordowany w lutym 1953 roku przez komunistów. Egzekucji dokonano w więzieniu mokotowskim w Warszawie przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku generała nieznane jest do dziś.

August Emil Fieldorf ps. Nil był dowódcą Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. Po wojnie został uznany przez komunistów za wroga narodu polskiego i stracony przez powieszenie.

W poniedziałek Jacek Pawłowicz z Biura Edukacji Publicznej IPN poinformował, że w archiwach Instytutu odnaleziono dokument, który może umożliwić odnalezienie grobu "Nila". Dokument jest datowany na 12 kwietnia 1956 roku. Sporządzono go w oparciu o relację Władysława Turczyńskiego, który w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej był odpowiedzialny za grzebanie zwłok ofiar egzekucji - powiedział Pawłowicz.

Dzięki lekturze dokumentu pracownicy IPN ustalili, że ofiary egzekucji przeprowadzonych przy Rakowieckiej od początku 1948 roku - wśród których znajdował się również Fieldorf - były chowane na warszawskich Powązkach. W okresie wcześniejszym, od 1945 do 1948 roku, ofiary chowano w Dolince Służewieckiej i tam właśnie - do momentu odnalezienia dokumentu - poszukiwano grobu "Nila". W dokumencie opisano również, jak wyglądał grób, w którym mógł być pochowany generał Fieldorf.

W dokumencie cmentarz na Powązkach określony został jako "Powązki cywilne". IPN weryfikuje jednak zapis, by ustalić między innymi, czy tak naprawdę nie chodzi o Powązki Wojskowe. Po wojnie ich część została bowiem wydzielona do chowania osób cywilnych.