Nie ma czasu na święta - uznali oenzetowscy inspektorzy w Iraku. Dzisiaj eksperci od broni biologicznej, chemicznej i jądrowej skontrolowali 7 placówek, w tym takie, które rozbudowały się od czasu ostatnich inspekcji w latach 90. Saddam Husajn z kolei wykorzystał Boże Narodzenie do ostrzeżenia Irakijczyków, że wojna zbliża się wielkimi krokami.

Inspektorzy skontrolowali między innymi dużą fabrykę amunicji, gazownię, zakłady papiernicze. To bardzo rozległy obiekt. Skupiliśmy się na tych wydziałach, które w ostatnich 4 latach mogły uczestniczyć w programie zbrojeń nuklearnych - tłumaczył szef grupy ekspertów.

Inspektorzy chcieli wyjaśnić pewne kwestie, a my staraliśmy się rozwiać ich wątpliwości. Mamy instrukcje, by w pełni z nimi współpracować, udostępnić wszystko czego zażądają - mówił natomist dyrektor zakładów zbrojeniowych Hettin Fateh.

W przesłaniu do narodu Saddam Husajn napisał, że podniosły nastrój świąt został zaćmiony przez siły zła, które wysuwają przeciwko Irakowi kłamstwa oparte na sfabrykowanych danych. Pomruki agresji przeciwko naszemu miłującemu pokój narodowi stają się coraz bardziej głośne - napisał Saddam.

Foto: Archiwum RMF

21:30