Jeżeli John Kerry zostanie prezydentem USA - a jest niemal pewne, że senator z Massachussetts zostanie kandydatem Partii Demokratycznej w wyścigu do Białego Domu - będzie on trzecim w historii najbogatszym prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Według wyliczeń magazynu "Forbes", który zestawił fortuny wszystkich dotychczasowych amerykańskich głów państwa, majątek Johna Kerry szacuje się na 525 milionów dolarów.

Pretendent do Białego Domu zawdzięcza swoją fortunę głównie małżeństwu z Theresą Heinz, która odziedziczyła znaną na całym świecie markę ketchupu po swoim poprzednim zmarłym mężu.

Nie skorzystały na tym jednak fundusze przeznaczone na kampanię wyborczą Kerry'ego. Zgodnie z amerykańskim prawem wyborczym, żona senatora mogła wpłacić na konto kampanii nie więcej niż 2 tysiące dolarów.

Na szczycie listy najbogatszych amerykańskich prezydentów jest George Washington, który - według dzisiejszych szacunków - za życia mógłby znaleźć się na liście 500 najbogatszych ludzi świata, corocznie sporządzanej przez magazyn "Forbes".

14:05