Fiat, który przygotowuje się do przejęcia serbskich zakładów motoryzacyjnych Zastava, przeniesie produkcję modeli 500 i grande punto z Polski i Sycylii do serbskiego Kragujaevaca – napisał dziennik „Blic”. Według serbskiej gazety przenoszenie linii produkcyjnych rozpocznie się pod koniec tego roku.

Jasne jest, że z Polski przeniosą linię nowego malucha, a z Włoch technologię grande punto - poinformował Zoran Mihajlović, związkowiec z zakładów Zastavy. Zaznaczył, że na początku zakłady w Kragujaevacu nie będą produkować nowego modelu, lecz składać samochody, które już są na rynku. Pierwszych fiatowskich modeli z Kragujaevaca możemy oczekiwać dopiero w 2010 r. - stwierdził.

Porozumienie w sprawie przejęcia przez koncern z Turynu 70 proc. akcji Zastavy ma zostać podpisane na początku października. Pozostałe 30 proc. zachowa państwo serbskie. W serbskiej branży metalowej narastają obawy, że przejęcie zakładów przez Fiata będzie oznaczać znaczną redukcję zatrudnienia w fabrykach współpracujących dotąd z Zastavą.