Piątek upłynął pod znakiem rozmów ws. postulatów nauczycieli. Spotkanie związków nie przyniosło rezultatów, więc najprawdopodobniej zajęcia w tysiącach szkół i przedszkoli w poniedziałek się nie odbędą. Tematem przewijającym się przez media było też zatrzymanie poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania Marka Falenty. Dowiedzieliśmy się również o postawieniu zarzutów posłowi Stefanowi N. oraz o nowej propozycji Theresy May w sprawie brexitu. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji dnia!

W poniedziałek „czeka na ogromny bałagan i kryzys”?

Pat w kolejnych rozmowach oświatowych związkowców z rządem nt. strajku nauczycieli. Wszystko wskazuje na to, że w poniedziałek 8 kwietnia rozpocznie się protest. Związkowcy skrytykowali nowe propozycje rządu. Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias zaproponowała stronom jeszcze jedno spotkanie - w niedzielę o godz. 18.


Bartoszewski o strajku nauczycieli: Bardzo niezdrowa sytuacja

"Mam wielką sympatię do nauczycieli. Zarabiają za mało w stosunku do tego, co robią. Nie jestem zwolennikiem strajków pracowników takich jak nauczyciele, lekarze, strażacy, policjanci. Oni mają pewną odpowiedzialność publiczną" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Władysław Teofil Bartoszewski, kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego do europarlamentu. "Niestety, bywają takie sytuacje, że oni czują ,że musi dojść do strajku. To jest bardzo niezdrowa sytuacja. Winę ponoszą nie nauczyciele, tylko rządzący" - dodał.

Strajk nauczycieli. Co ma zrobić rodzic?

Wszystko wskazuje na to, że w poniedziałek ruszy ogólnopolski strajk nauczycieli. Wiele szkół i przedszkoli może być zamkniętych. Dla rodziców to ogromny problem logistyczny, być może nawet kilkudniowy. 

Najlepiej, gdy szef dogada się z pracownikiem - umówią się na przyprowadzanie dziecka do pracy, nietypowe godziny pracy albo urlop. Razem z prawnikami oraz ekspertami Państwowej Inspekcji Pracy wyjaśniamy, jakie rodzic ma możliwości działania.

Zajrzyj do naszego poradnika!

Koniec okupacji krakowskiego kuratorium

Nauczyciele z "Solidarności" zakończyli okupacje budynku małopolskiego kuratorium oświaty w Krakowie. "Solidarność, w odróżnieniu od innych związków zawodowych, chciała rozmowy dorosłych z dorosłymi. Chciała uniknąć tego, żeby dopiero strajk uderzający bezpośrednio w młodzież dał rezultaty" - powiedział szef związku w Małopolsce Wojciech Grzeszek.

Jednocześnie związek poinformował, że "po burzliwej dyskusji przyjęto stanowisko, bez głosów sprzeciwu". Głosi ono, że "KSOiW NSZZ 'Solidarność' nadal pozostaje w sporze zbiorowym do czasu podpisania ze stroną rządową porozumienia uwzględniającego dotychczas wynegocjowane postulaty NSZZ 'Solidarność'".

Renata Kaznowska: Minister Zalewska podpaliła polską oświatę, płomień gaszą benzyną

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało dzisiaj, że strajk nie jest powodem do odwołania zajęć i nie może stanowić przyczyny zamknięcia placówek. "To jest oczywista nieprawda" - komentuje w Popołudniowej rozmowie w RMF FM wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Powołuje się przy tym na rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

"Dwieście tysięcy nauczycieli w Warszawie będzie strajkować. Pytam ministerstwo edukacji, dlaczego doprowadziło do takiej sytuacji wiedząc, że skala strajku będzie olbrzymia" - podkreśla gość Marcina Zaborskiego. I dodaje: "Pani minister Zalewska podpaliła polską oświatę, a dzisiaj gaszą ten płomień benzyną".


Marek Falenta zatrzymany w Hiszpanii

Marek Falenta ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania zatrzymany w Hiszpanii - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Informację o zatrzymaniu mężczyzny potwierdził minister Joachim Brudziński.

Rutkowski dla RMF FM: Zatrzymałem mężczyznę, który mógł pomagać Markowi Falencie w ukrywaniu się

Krzysztof Rutkowski zatrzymał biznesmena Adama M. ze Swarzędza, który - jak twierdzi Rutkowski - mógł pomagać Markowi Falencie w ukrywaniu się.

Unijni kontrolerzy zalecają podwyżkę pensji weterynarzom i wzrost opłat za ich usługi

Podwyższenie wynagrodzeń weterynarzy oraz podniesienie opłat za usługi weterynaryjne. To - jak dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM - najważniejsze rekomendacje unijnych inspektorów, którzy zakończyli właśnie dwutygodniową kontrolę w polskich ubojniach bydła i drobiu.

Poseł Stefan N. usłyszał zarzuty

Poseł Stefan N. usłyszał zarzut przyjmowania i żądania korzyści osobistych i majątkowych w postaci usług seksualnych opłacanych przez dwóch biznesmenów. Poseł odniósł się do przedstawionego zarzutu, odmówił składania wyjaśnień oraz odpowiedzi na pytania prokuratora.

May proponuje odłożenie brexitu i deklaruje przygotowania do eurowyborów

Brytyjska premier Theresa May w liście do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska zaproponowała odłożenie brexitu do 30 czerwca - informuje Reuters. Zastrzegła jednak, że gdyby brytyjski parlament zdołał ratyfikować umowę ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE przed tą datą, brexit nastąpiłby wcześniej. May poinformowała również Tuska, że Wielka Brytania poczyni przygotowania do przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego, zaplanowanych na dni 23-26 maja.

Mick Jagger już po operacji serca!

Operacja wymiany zastawki w sercu Micka Jaggera powiodła się, muzyk dochodzi do sił w szpitalu w Nowym Jorku - podaje Onet powołując się na źródła bliskie magazynowi "Billboard". Prawdopodobnie The Rolling Stones wrócą na scenę w lipcu.


"Amazing Grace" – film, którego świat miał nigdy nie zobaczyć

Dziś, po 47 latach od powstania, na ekrany amerykańskich kin wchodzi "Amazing Grace" - jeden z najważniejszych dokumentów muzycznych w historii USA. Jego bohaterką jest zmarła w zeszłym roku Aretha Franklin, którą magazyn "Rolling Stone" okrzyknął wokalistką wszech czasów. W filmie zarejestrowano koncert połączony z nabożeństwem gospel z 1972 roku. Popisy wokalne "królowej soulu" są unikalne. Jednak emocjonalne sceny z udziałem zebranych w kościele ludzi możemy oglądać do dzisiaj. Wystarczy wybrać się na tzw. Sunday Service w dzielnicy Harlem w Nowym Jorku.