5 lat temu - 24 maja 2015 roku - Andrzej Duda został wybrany prezydentem. "Zwyciężył, mimo że nie dawano mu szans" - napisała na Twitterze była premier Beata Szydło. "To był bardzo dobry wybór. (…) To prezydent ludzi, nie elit" - podkreślił wicepremier Piotr Gliński. Sam Andrzej Duda zwrócił się do Polaków słowami: "Dziękuję Wam bardzo za każdą chwilę, gdy byliście ze mną, za każdy uścisk dłoni, za każde słowo i gest".

Dokładnie 5 lat temu - 24 maja 2015 roku - odbyła się II tura wyborów prezydenckich, w której Andrzej Duda zmierzył się z ubiegającym się o reelekcję Bronisławem Komorowskim.

Do urn poszło 55,34 procent uprawnionych do głosowania.

Andrzej Duda zdobył 51,55 procent głosów, na Bronisława Komorowskiego zagłosowało 48,45 procent wyborców.

Swą 5-letnią kadencję Duda rozpoczął 6 sierpnia 2015, kiedy to złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę, którą zakończył słowami: "Tak mi dopomóż Bóg".

Cytat

Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg.
Andrzej Duda w prezydenckiej przysiędze


W późniejszym orędziu przed Zgromadzeniem Narodowym świeżo upieczony prezydent deklarował, że uczyni wszystko, by nie zawieść oczekiwań, i apelował o szacunek.

Cytat

Dziś mówię do ludzi o różnych poglądach, o różnym światopoglądzie, wierzących i niewierzących: proszę o wzajemny szacunek, byśmy szanowali swoje prawa, oczywiście bez narzucania ich innym, ale byśmy umieli te prawa nawzajem szanować. (...) Wiele jest możliwe, jeżeli działamy razem i działamy zgodnie! Wiele jest możliwe, jeżeli wykazujemy się zrozumieniem, jeżeli jesteśmy dla siebie życzliwi!
Andrzej Duda w orędziu przed Zgromadzeniem Narodowym


Swoje inauguracyjne orędzie urzędujący prezydent zakończył zaś słowami: "Andrzej Duda obejmuje dzisiaj urząd prezydenta Rzeczypospolitej i wierzę, że się uda! Dziękuję bardzo!".

Andrzej Duda: "Zapewniam, że polskie sprawy, nasze sprawy zawsze były, są i będą dla mnie najważniejsze"

Dzisiaj na twitterowym profilu prezydenta pojawił się post przypominający o rocznicy jego wyboru.

"Dziś mija dokładnie 5 lat od dnia, w którym moi Rodacy wybrali mnie swoim Prezydentem. Dziękuję Wam bardzo za każdą chwilę, gdy byliście ze mną, za każdy uścisk dłoni, za każde słowo i gest. Zapewniam, że polskie sprawy, nasze sprawy zawsze były, są i będą dla mnie najważniejsze" - napisał Andrzej Duda.

Politycy o Andrzeju Dudzie: "Prezydent ludzi, nie elit", "Zwyciężył, mimo że nie dawano mu szans"

5. rocznicę zwycięstwa Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich zaznaczyli na swoich profilach również inni politycy obozu rządzącego.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński napisał: "5 lat temu wybraliśmy Andrzeja Dudę na urząd Prezydenta RP. To był bardzo dobry wybór. Prezydent Andrzej Duda to prezydent ludzi, nie elit. Autentycznie zaangażowany w sprawy polskich rodzin i obronę polskiej racji stanu na świecie".

Europosłanka Beata Mazurek udostępniła tweeta prezydenta, opatrując go krótkim komentarzem: "Dziękujemy i wierzymy, że kolejne pięć lat będzie równie dobre dla Polski".

Była premier, a obecnie deputowana do Parlamentu Europejskiego Beata Szydło napisała zaś: "5 lat temu Andrzej Duda zwyciężył, mimo że nie dawano Mu szans. Determinacja, praca dały sukces. Daliśmy radę! Na tę zmianę czekali Polacy. Rodzina, praca, godność, bezpieczeństwo stały się filarami rozwoju. W tych wyborach znowu musimy dać radę, biało-czerwona drużyno".